Filter Maanteekarikasari / Stage 2 / Kuusalu 19.07.2020

The first round of pre registrtaion will end up on Wednesday midnight before the race week. The second round of preregistatrion will end up on Wednesday midnight of the race week.

Long race 107 km
# Name Team Age class
1 Wilma, David M35
2 Rahnel, Priit M45
3 Kodasma, Marek M40
4 Oras, Janno M35
5 Rohtma, Valdek
<TÜ ASK>
M40
6 Nõmmeots, Priit M45
7 Kompus, Meelis M45
8 Petrovitš, Üllar
<JK Paralepa>
M45
9 Bauer, Mikk
<JK Paralepa>
M-U19
10 Konrad, Ruudi M45
11 Eensoo, Ardi M45
12 Annion, Silver M35
13 Kriisa, Toomas M50
14 Raivet, Jaan M40
15 Pern, Kaido M30
16 Tarvis, Peeter M-U30
17 Cakmak, Sinan M40
18 Kiskonen, Eero M45
19 Kivioja, Raimo M35
20 Kõiv, Kardo M40
21 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M50
22 Tulp, Rain M50
23 Karpov , Anton LIDER Kingisepp M35
24 Fedorov, Evgeny LIDER Kingisepp M55
25 gustavo, henry LIDER Kingisepp M40
26 gustavo, henry LIDER Kingisepp M40
27 Kiisma, Tauri M30
28 Sepp, Vahur M30
29 Sepp, Vahur M30
30 Apivala, Juss
<RCC>
M35
31 Sisolatins, Arturs
<ZZK TEAM>
M35
32 Port, Kristjan M55
33 Dobrodeev , Sergei LIDER Kingisepp M45
34 MacLeod, Kate
<CFC>
F-U30
35 Savisikk, Kristjan MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M35
36 Markus, Mart MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M30
37 Kahem, Simmo
<Paralepa jalgrattaklubi>
M30
38 Reinberk, Aldar M40
39 Lanno, Timo M-U30
40 Rubenis, Normunds M55
41 Belousov, Aleksandr
<baabike>
M35
42 Kasenova, Karina
<baabike>
F-U30
43 Verliin, Lauri
<Tartu Ülikooli Akateemiline Spordiklubi>
M-U19
44 Karpov, Anton LIDER Kingisepp M35
45 Kovadlo, Anton
<CFC spordiklubi>
M35
46 Heinsar, Hardi
<2. jalaväebrigaad>
M45
47 Maasing, Sander
<Pelotoni klubi>
M30
48 Lehtsaar, Mattias Jonatan
<CFC spordiklubi>
M-U19
49 Kolessov, Jevgeni M30
50 Kolessov, Jevgeni M30
51 Laur, Adis M55
52 Talumaa, Tiit
<ST. Tiernans cc>
M45
53 Smorodin, Dmitri
<Smorodinka>
M40
54 Adajatullin, Rustam M45
55 Kell, Kevin Kalle
<CFC>
M-U30
56 Kask, Tõnu M-U30
57 Kasenomm, Priit M45
58 Puhke, Marcus-Heinrich M-U30
59 Kallakmaa, Teet Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M55
60 Lagenõmm, Aivar Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
61 Linkgreim, Jaanus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
62 Kuresoo, Rain Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M35
63 Krain, Mirell
<21CC Triatloniklubi>
F30
64 Paulson, Marek
<GS Schaller>
M35
65 Hlebnikov, Aleksandr M45
66 Lillesaar, Tanel VIIMSI SPORT M40
67 Aule, Krister VIIMSI SPORT M40
68 Mjazin, Ivan M30
69 Rikkas, Henrik M55
70 Uulimaa, Ats
<Viko>
M-U30
71 Nisu, Oskar
<EvoPro Cycling>
M-U30
72 Kuljus, Viljar
<Rein Taaramäe Rattaklubi>
M35
73 Kivistik, Gert Hawaii Express M-U30
74 Vaga, Kristo-Enn Hawaii Express M-U30
75 Aksin, Janno Hawaii Express M40
76 Kopli, Tarmo Hawaii Express M40
77 Märtson, Märt Hawaii Express M-U30
78 Salumäe, Priit Hawaii Express M50
79 Nikolaevski, Evgeni Hawaii Express M30
80 Jüriso, Janis
<Z Racing Team>
M35
81 Shavela, Nikolay M40
82 Vaiksaar, Vidrik
<Passion For Adventure MTÜ/Tripassion Triatloniklubi>
M30
83 Raidma, Steven M40
84 Visnapuu, Aleks-Sander
<Otepää rattaklubi>
M-U19
85 Kaares, Gregor
<FNT SPORDIKLUBI>
M-U30
86 Evendi, Rando Marten
<CFC spordiklubi>
M-U30
87 Kuligin, Aleksei M30
88 Libek, Maario
<Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi>
M-U19
89 Veevo, Rait
<Peloton>
Peloton M-U19
90 Palli, Timo M40
91 Matt, Jörgen
<Peloton>
Peloton M-U30
92 Laanemäe, Erki
<Peloton>
Peloton M-U30
93 Kiitam, Ivar
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U30
94 Valvas, Vahur
<RTR>
M35
95 Kalm, Kelly
<CFC>
F-U30
96 Pavlov, Raul M35
97 Metslind, Ottomar
<RTR>
M-U30
98 Ormus, Erkki M50
99 Närap, Henry
<TÜASK>
M-U19
100 Karu, Allar
<Peloton>
Peloton 2 M30
101 Niemi, Jarkko Continental-Focus M35
102 Pursiainen, Ville Continental-Focus M40
103 Nordlund, Johan Continental-Focus M40
104 Lampela, Aaro Continental-Focus M-U19
105 Seppa, Raul M45
106 Virkebau, Ardo
<Treeningpartner>
M35
107 Bazõlev, Anton M35
Short race 55,6 km
# Name Team Age class
1 Kotkin, Pavel M40
2 Rooba, Martti M35
3 Kotkas, Aivar M40
4 Valg, Marek M40
5 Rohtma, Katrin
<TÜ ASK>
F35
6 Kotkin, Pavel M40
7 Guläjev, Roland M40
8 SOKOLOVS, JANIS M60
9 Õitspuu, Sergei
<Redbike>
M45
10 Nigul, Alar
<CFC>
M55
11 Vain, Ermet M40
12 Nikopenzius, Ivar M40
13 Ploompuu, Kaido M35
14 Nõmme, Anre M45
15 Teras, Jaanika F40+
16 Priivits, Janno M40
17 Põldemaa, Meelis M50
18 Valdmann, Sven M50
19 Eenraid, Priit M45
20 Tamm, Bruno M45
21 Romandi, Arvi
<Rae Rattaklubi>
M40
22 Ööbik, Antti M45
23 Jaago, Aivar M60
24 Meltsas, Veiko M45
25 Tammearu, Tarmo M40
26 Lillmaa, Ove M-U30
27 Viigipuu, Toomas M60
28 Ilgvars, Pletiens
<Smiltenes Vanagi>
M60
29 näss, margo M50
30 Nurmsalu, Rain
<Spordiklubi IKS>
M50
31 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M50
32 Koger, Siim M35
33 Tulp, Tiia F40+
34 Järvet, Heiti M40
35 Vainre, Mart M30
36 Vainre, Mart
<Vänt>
M30
37 Graudins, Kaspars
<FORCE FIX>
LIDER Kingisepp M40
38 ILLAK, Peeter M50
39 ILLAK, Peeter M50
40 ILLAK, Peeter M50
41 Piirisild, Indrek
<Power Dropouts>
M35
42 Piirisild, Indrek
<Power Dropouts>
M35
43 Tuul, Toomas M-U30
44 Tuul, Sander M30
45 ILLAK, Peeter M50
46 Rozko, Aivar
<Kalev>
M55
47 Salundi, Silver M40
48 Parve, Rasmus M40
49 Hanni, Toomas Annikoru Hundid M50
50 Viinalass, Leho Annikoru Hundid M35
51 Salundi, Silver M40
52 Kask, Kristjan M40
53 külv, Hannes
<TYSK as>
M35
54 Toomsalu, Ilmar MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M50
55 Pärtel, Marco MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M45
56 Alaru, Riho
<Peloton>
M35
57 Taavits, Meelis Annikoru Hundid M45
58 Ets, Aare M45
59 Strugova Rõzko, Tatjana F35
60 Kļaviņš, Laimonis M55
61 Porotsin, Sergei
62 Leben, Marek
<Kose AMK ct>
M40
63 Karlis, Veiko M35
64 Põld, Ivo
<Uuesalu Spordiklubi>
M50
65 Taru, Tõnis M30
66 Lepik, Janno M35
67 Ord, Tõnu
<CC Superior>
M50
68 Sinilill, Veronika
<CC Superior>
F40+
69 Kukk, Aivo M60
70 Kukk, Aivo M60
71 Kaur, Väino
<Freesport>
M50
72 Ruus, Raimo M35
73 Linkgreim, Margus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
74 Pajumägi, Tarmo M40
75 Vähi, Ilmar
<TYASK>
M40
76 Visnapuu, Tarmo VIIMSI SPORT M40
77 Tito, Birgit VIIMSI SPORT F30
78 Visnapuu, Siiri VIIMSI SPORT F40+
79 Killing, Gert
<Hawaii Express>
M40
80 Tarmu, ragnar Hawaii Express M40
81 Ritson, Jaanus M45
82 ILUMÄE, TIIT M65
83 TAMPEL, RAUL M40
84 ILUMÄE, SILVER M45
85 Kalaus, Hargo M45
86 Miilmann, Rauno M-U30
87 Kuldkepp, Kristi
<TYASK>
F30
88 Novikov, Daniel
<KJK>
M30
89 Väärtmaa, Ailar
<Team Vänt>
M-U30
90 Kool, Kristian M40
91 Širokov, Juri
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M30
92 Kuusma, Maikel M-U30
93 Aigro , Marko M35
94 Härm, Leo
<PJK>
M70+
95 Nõlvak, Leho
<CC Superior>
M55
96 tiido, mati M45
97 Valk, Hillar
<VOC/Rattabaas>
M70+
98 Pappel, Elvo M40
99 Linde, Indrek
<Hokiklubi Tornaado>
M45
100 kask, sten
<Spordipartner >
M-U30
101 Jeret , Kalevi
<Püha Loomaaed>
M55
102 Floren, Kaupo M45
103 Neemela, Kurmo
<Dünamo >
M50
104 Nemela, Kurmo
<Dünamo >
M50
105 Linde, Indrek
<Hokiklubi Tornaado>
M45
106 Kuldkepp, Peep
<Viimsi Rattaklubi>
M50
107 Jürisoo, Sass M-U30
108 Prükkel, Jaanus
<KJK>
M50
109 Ojavere, Imre
<CC Rota Mobilis>
M30
110 Kalm, Toomas M45
111 Harak, Jaan
<kõrgessaare jahtkond>
M65
112 Alviste, Fredy M30
113 Kärner, Mart
<Peloton>
Peloton 2 M50
114 Nikolai, Mihkel M-U30
115 Naurits, Joel
<Velopete>
M40
116 Heinla, Siim M30
117 Juul, Mari-Liis
<Sparta>
F40+
118 Kangur, Toivo M55
119 Verbitskas, Rauno M30
120 Aasma, Erko M45
121 Luusepp, Leino M40
122 Pallo, Ruth F40+
123 Köster, Sandor M-U30
124 Ader, Holger
<Ratta PD>
M-U30
125 Jablokov, Jevgeni M30
126 Saaremäe, Egle F40+
127 Umbleja, Mati M60
128 Mihhailov, Viktor
<Narva Hawaiiexpress>
M55
129 susi, endel M55
130 Jermakov, Janar
<Peloton>
M30
131 Lugenberg, Arvi
<CFC>
M50
132 Ots, Riho
<Hawaii Express>
M35
133 Pihtjõe, Janek VIIMSI SPORT M45
Youth race 55,6 km
# Name Team Age class
1 Lugenberg, Annikki
<CFC>
F-U17
2 Rannala, Maribel F-U15
3 Surva, Karolin F-U17
4 Reintop, Karel M-U15
5 Treier, Maria
<CFC>
F-U15
6 Kivistu, Eliise
<SK Rakke>
F-U17
7 Kaljur, Hannah
<SmartSport>
F-U17
8 Aduson, Gabriel Helmut M-U17
9 Kalmus, Kaaro
<Kalevi Jalgratta Klubi>
M-U17
10 Pisarev, Greta-Maria
<otepää rattaklubi>
F-U19
11 Tuisk, Aidi Gerde
<CFC>
F-U19
12 Aus, Aaron
<RTR>
M-U17
13 Sviridenko, Erik
<Kalevi Jalgrattakool >
M-U17
14 Nigul, Natali Nora
<CFC>
F-U15
15 Rüster, Oliver
<Peloton>
M-U17
16 Lepik, Robert
<Peloton>
M-U15
17 Luht, Robin
<Peloton>
M-U15
18 Ivainen, Richard
<Peloton>
M-U15
19 Krusemann, Martin
<KJK>
M-U17
20 Väinola, Christopher
<KJK>
M-U17
21 Mätik, Oliver
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U15
22 Somelar, Remo
<TÜASK>
M-U15
Children race 2 km
# Name Team Age class
1 Mandel, Mathias Lennart
<Nõmme Rattaklubi>
M-U13
2 Mandel, Mathias Lennart
<Nõmme Rattaklubi>
M-U13
3 Ormus, Elvis
<NRK>
M-U13
4 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
M-U13
5 Soiver, Sten Erik
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
6 Eenraid, Eneli F-U13
7 Eenraid, Ereli F-U13
8 Stanevits, Ilian
<Hokiklubi Tornaado>
M-U13
9 Lepik, Martti
<Peloton>
M-U13
Children race 1 km
# Name Team Age class
1 Mandel, Markus
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
2 Guläjev, Sten-Roland M-U10
3 Ormus, Dominic
<NRK>
M-U10
4 Kalamees, Linda
<Rulluisukool>
F-U10
5 Kalamees, Robert
<Rulluisukool>
M-U10
6 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
7 Sepp, Jesse-Revo M-U10
8 Linde, Steven
<Hokiklubi Tornaado>
M-U10
9 Linde, Steven
<Hokiklubi Tornaado>
M-U10
10 Rooba, Frank Martin M-U10
11 Muugamäe, Renee M-U10
12 Muugamäe, Renee M-U10
Children race 300 m
# Name Team Age class
1 Eensoo, Sandra F-U7
2 Kuljus, Thor M-U7
3 Kuljus, Brita F-U7
4 Sepp, Kaspar-Romero M-U7
5 Rooba, Elenor Harriet F-U7
Total 288