Race is delayed and will not be held on May 23th. New date will be announced shortly.

Date: Sunday, 23.05.2021

Location: The start, finish and race centre are located in front of the Saint-Gobain glass factory at Kirde 2 in Elva.

Distances
• Sport race 87,2 km (2 laps: 43,6 km + 43,6 km)
• Hobby race 87,2 km (2 laps: 43,6 km + 43,6 km)
• Public race 43,6 km (1 lap: 43,6 km)
• Youth race 43,6 km (1 lap: 43,6 km
• Children's races
 
Schedule
9:00-12:45 - registration open, race numbers can be picked up
9:00-13:00 - registration for children's races
12:00 - team representative meeting, numbers for support vehicles - under catering tent
13:00 - start of sport race
13:03 - start of hobby race
13:10 - start of public race
13:20 - start of youth race
13:25 - start of children's races
The award ceremony will take place approximately 30 minutes after the winner of the sport race has finished.
17:00 - the finish is closed
 

Map

Parking
To avoid traffic jams in the race centre we ask that individual participants park their cars in nearby parking lots or on streets that don't overlap with the race track, according to the usual traffic regulations that apply.
 
Children's activities
Children's races (race manual)
• M/N-U7, distance ca 300 m
• M/N-U10, distance ca 1 km
• M/N-U13, distance ca 2 km
 
Catering by Põltsamaa
At all Filter Road Cup events there is a Põltsamaa travelling restaurant providing tasty Põltsamaa soup and juice drinks to all participants.
 
Showering
Participants can shower in Elva TÜASK Rattabaas at Puiestee 2.
 
Track description

The race track in Elva is in many ways quite average - moderately hilly, moderately windy, moderately winding. Therefore it has something to offer for all types of cyclists - those who like ascents as well as those who like smooth sections with crosswinds. The highlight of the race is the final 5 kilometres. In this section the track ascends and ascends, culminating in an uphill finish at the edge of Elva. This makes Elva one of the most diverse races in the series.

Awards
• The race manual provides a detailed description of the awards system.
 

Previous winners

2019 Markus Pajur
2018 Alo Jakin
2017 Kristo Prangel
2016 Norman Vahtra
2015 Siim Kiskonen
2014 Andris Smirnovs
2013 Krister Raudsepp
2012 Jaan Kirsipuu
2011 Mart Ojavee
2010 Risto Raid
2009 Gert Jõeäär
2008 Mart Ojavee

2007 Tarmo Raudsepp
2006 Janek Tombak
2005 Andrus Aug
2004 Jaan Kirsipuu
2003 Mart Ojavee
2002 Jaan Kirsipuu
2001 Andrus Aug
2000 Oskari Kargu
1999 Jaan Kirsipuu
1998 Lauri Aus
1997 Alges Maasikmets

1996 Oskari Kargu
1995 Margus Suun
1994 Joel Ruubel
1993 Veikko Kiisk
1992 Valdi Lootus
1991 Veikko Kiisk
1990 Kalev Vist
1989 Peep Mikli
1988 Virgo Neeme
1987 Jaan Kirsipuu
1986 Meelis Leidt
Important information
Even though the riders have priority over other traffic on the race track, most of the track is also open to cars. Riders are obliged to follow traffic regulations and ensure their own safety to the best of their ability. If no police or security escorts are present, all riders must stay on the right side of the road. 
 
All participants who paid the participation fee via the bank link will be automatically entered in the start protocol. If "pay by invoice" was selected as the payment method, the participant's name will appear with a delay in the start protocol. PS! Invoices not paid on time will be deleted automatically and the names will not be added to the start protocol.
Sport race 87.2 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristjan Port M55
2 Ron Gristsenko M-U19 CFC
3 Rain Tulp M50
4 Kristo Ebras M40 KJK
5 Meelis Kompus M45 ProShop Team
6 Lauri Verliin M-U19 Tartu Ülikooli Akadeemiline Sporiklubi
7 Margus Mikson M45 Cycling.ee
8 Vahur Valvas M40 Cycling.ee
9 Viljar Kuljus M35 Cycling.ee
10 Mart Markus M30 Cycling.ee
11 Kristjan Savisikk M35 Cycling.ee
12 Vahur Sepp M30 Saarlased
13 Mark Sazonov M-U19
14 Eero Kiskonen M50 KJK
15 Christopher Väinola M-U19 KJK
16 Sinan Cakmak M40 MTÜ Spordiselts
17 Reijo Peenema M30 Fixus
Main race 87.2 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristian Kool M40
2 Kevin Kalle Kell M-U30 CFC
3 Kaido Pern M30
4 Tarmo Tammearu M40 RedBike
5 Jevgeni Kolessov M30
6 Timo Lanno M-U30
7 Bruno Tamm M45 CC Rota Mobilis
8 Kaupo Raag M40 velo clubbers
9 Anre Nõmme M45 Saarlased
10 Priit Rahnel M50 Saarlased
11 Tõnu Kask M-U30
12 Heikki Savolainen M35 CP Estonia
13 Raul Pavlov M35
14 Jevgeni Jefimov M35
15 Raimo Ruus M35
16 Virko Varrik M40 Team Varrik
17 Steven Raidma M40
18 Silver Annion M35
19 Jaanus Hintser M45 Fixus
20 Henri Soosalu M-U30
21 Kardo Kõiv M40 Team Kodar
22 Toomas Teesaar M45
23 Väino Kaur M50 Freesport
24 Raul Seppa M50
Public race 43.6 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Tiia Tulp F40+
2 Lauri Laanoja M45
3 Jevgeni Jablokov M30
4 Silver Salundi M40
5 Peeter Illak M55
6 Markus Mäeväli M35
7 Sass Jürisoo M-U30 Spordipartner rattapood
8 Mihkel Nikolai M-U30 Sisekaitseakadeemia
9 Arvi Lugenberg M50 CFC
10 Marek Valg M45
11 Aivar Kotkas M45
12 Aivar Rozko M60
13 Tatjana Strugova Rozko F40+
14 Toivo Kangur M55
15 Helen Kübar F35 Rae Rattaklubi
16 Martti Rooba M35
17 Karel Ellermaa M-U30
18 Kaspars Graudins M40 FORCE FIX
19 Janno Pilviste M40 HK SAKU
20 Veiko Meltsas M45
21 Klaarika Prii F35
22 Jaanus Lepik M30
23 Ermet Vain M40
24 Avely Austa F30 TYASK
25 Janis Sokolovs M65
26 Janno Lepik M35
27 Tõnu Tootsi M30
28 Karl Mattias Milk M-U19 Fixus
29 Toomas Viigipuu M60 Tartu SK Velo
30 Veiko Karlis M35
31 Roland Guläjev M40
32 Avo Träss M60
33 Rivo Alliku M-U30
Youth race 43.6 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Joonas Jaht M-U17 Rein Taaramäe Rattaklubi
2 Aaron Parker Järveoja M-U15 KoMo
3 Annikki Lugenberg F-U17 CFC
4 Karolin Surva F-U17 CFC
5 Hannah Kaljur F-U17 Smart Sport
6 Elisabeth Ebras F-U19 KJK
7 Oskar Hein M-U17 Tabasalu Triatloniklubi
8 Martti Milk M-U17 Fixus
9 Henri Arjus M-U17 CFC
Children race 2 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristian Ebras M-U13 KJK
Children race 1 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Jesse-Revo Sepp M-U10
2 Kenneth Keian M-U10 Kalevi Jalgrattakool
3 Frank Martin Rooba M-U10
4 Sten-Roland Guläjev M-U10
Children race 300m
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kaspar-Romero Sepp M-U7
2 Elenor Harriet Rooba F-U7
3 Johann Martin Konsing M-U7 HC PANTER

Total 91

TULEMUSED / RESULTS 2021

ETAPP / STAGE ETAPI TULEMUSED / STAGE RESULTS SARJA KOONDARVESTUS / OVERALL CLASSIFICATION
1. etapp
Jõgeva 7. rattaralli
09.05.2021
OTSETULEMUSED | LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

meeste protokoll,
naiste protokoll,
mehed + naised protokoll,
vanuseklasside protokoll,
meeskondlik arvestus
    
2. etapp
Elva 36. rattapäev
23.05.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

3. etapp
Kuusalu 28. Rattaralli
6.06.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

4. etapp
Pärnu 20. rattapäev
1.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

5. etapp
Tallinna 11. rahvasõit
15.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

6. etapp
Suure Munamäe 5. rattaralli
29.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud