Race is delayed and will not be held on May 9th. New date will be announced shortly.

Date: Saturday, 9.05.2021

Location: Jõgeva, Kesk str

Distances
• Sport race 112,5 km (3 laps: 38,6km + 35,3km + 38,6km)
• Hobby race 112,5 km (3 laps: 38,6km + 35,3km + 38,6km)
• Public race 42,1 km (1 lap)
• Youth race 42,1 km (1 lap)
• Children's races
 
Schedule
9:00-12:45 - registration open, race numbers can be picked up
9:00-13:00 - registration for children's races
12:00 - team representative meeting, numbers for support vehicles - under catering tent
13:00 - start of sport race
13:03 - start of hobby race
13:10 - start of public race
13:20 - start of youth race
13:25 - start of children's races
The award ceremony will take place approximately 30 minutes after the winner of the sport race has finished.
17:00 - the finish is closed
 

Map

Parking
• To avoid traffic jams in the race centre, we ask that individual participants park their cars in nearby parking lots or on streets that don't overlap with the race track, according to the usual parking regulations that apply.
 
Children's activities
• Large trampoline (free of charge)
• Children's races (click here for the race manual):
           • M/N-U7, ca 300 m
               • M/N-U10, ca 1 km
               • M/N-U13, ca 2 km
 
Catering by Põltsamaa
At all Filter Road Cup events there is a Põltsamaa travelling restaurant providing tasty Põltsamaa soup and juice drinks to all participants.
 
Showering
 
 
Track description

 

Awards
• The race manual provides a detailed description of the event and the awards system.
 

Previous winners

2019 Joosep Sankmann
2018 Risto Raid
2017 Norman Vahtra
2016 Andris Smirnovs
2015 Sasu Halme
2014 race did not take place
2013 Timmo Jeret
2012 Jaan Kirsipuu
2011 Aksel Nõmmela
2010 Sigvard Kukk
Important information
• Even though the riders have priority over other traffic on the race circuit, most of the track is also open to cars. Riders are obliged to follow the traffic regulations and ensure their own safety to the best of their ability. If no police or security escorts are present, all riders must stay on the right side of the road.
All participants who paid the participation fee via the bank link will be automatically entered in the start protocol. If "pay by invoice" was selected as the payment method, the participant's name will appear with a delay in the start protocol. PS! Invoices not paid on time will be deleted automatically and the names will not be added to the start protocol.
Sport race 112.5 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristjan Port M55
2 Ron Gristsenko M-U19 CFC
3 Rain Tulp M50
4 Kristo Ebras M40 KJK
5 Meelis Kompus M45 ProShop Team
6 Lauri Verliin M-U19 Tartu Ülikooli Akadeemiline Sporiklubi
7 Margus Mikson M45 Cycling.ee
8 Vahur Valvas M40 Cycling.ee
9 Viljar Kuljus M35 Cycling.ee
10 Mart Markus M30 Cycling.ee
11 Kristjan Savisikk M35 Cycling.ee
12 Vahur Sepp M30 Saarlased
13 Mark Sazonov M-U19
14 Eero Kiskonen M50 KJK
15 Christopher Väinola M-U19 KJK
16 Sinan Cakmak M40 MTÜ Spordiselts
17 Reijo Peenema M30 Fixus
Hobby Race 112.5 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristian Kool M40
2 Kevin Kalle Kell M-U30 CFC
3 Kaido Pern M30
4 Tarmo Tammearu M40 RedBike
5 Jevgeni Kolessov M30
6 Timo Lanno M-U30
7 Bruno Tamm M45 CC Rota Mobilis
8 Kaupo Raag M40 velo clubbers
9 Anre Nõmme M45 Saarlased
10 Priit Rahnel M50 Saarlased
11 Tõnu Kask M-U30
12 Heikki Savolainen M35 CP Estonia
13 Raul Pavlov M35
14 Jevgeni Jefimov M35
15 Raimo Ruus M35
16 Rainer Sildvee M40
17 Virko Varrik M40 Team Varrik
18 Priit Baumann M40
19 Steven Raidma M40
20 Silver Annion M35
21 Jaanus Hintser M45 Fixus
22 Henri Soosalu M-U30
23 Kardo Kõiv M40 Team Kodar
24 Toomas Teesaar M45
25 Väino Kaur M50 Freesport
Public race 42.1 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Tiia Tulp F40+
2 Lauri Laanoja M45
3 Jevgeni Jablokov M30
4 Silver Salundi M40
5 Peeter Illak M55
6 Markus Mäeväli M35
7 Sass Jürisoo M-U30 Spordipartner rattapood
8 Mihkel Nikolai M-U30 Sisekaitseakadeemia
9 Arvi Lugenberg M50 CFC
10 Marek Valg M45
11 Aivar Kotkas M45
12 Tiit Ilumäe M70+
13 Aivar Rozko M60
14 Tatjana Strugova Rozko F40+
15 Toivo Kangur M55
16 Raul Tampel M45
17 Helen Kübar F35 Rae Rattaklubi
18 Martti Rooba M35
19 Karel Ellermaa M-U30
20 Kaspars Graudins M40 FORCE FIX
21 Janno Pilviste M40 HK SAKU
22 Veiko Meltsas M45
23 Klaarika Prii F35
24 Jaanus Lepik M30
25 Ermet Vain M40
26 Avely Austa F30 TYASK
27 Janis Sokolovs M65
28 Janno Lepik M35
29 Endel Susi M55
30 Tõnu Tootsi M30
31 Raigo Triik M45
32 Andrus Pihlau M45
33 Meelis Vaarma M35
34 Karl Mattias Milk M-U19 Fixus
35 Toomas Viigipuu M60 Tartu SK Velo
36 Henri Soosalu M-U30
37 Veiko Karlis M35
38 Luca Remmel M-U19
39 Roland Guläjev M40
40 Hanna Karoline Taaramäe F30 Rein Taaramäe Rattaklubi
41 Ants Turb M70+
Youth race 42.1 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Joonas Jaht M-U17 Rein Taaramäe Rattaklubi
2 Aaron Parker Järveoja M-U15 KoMo
3 Annikki Lugenberg F-U17 CFC
4 Karolin Surva F-U17 CFC
5 Hannah Kaljur F-U17 Smart Sport
6 Elisabeth Ebras F-U19 KJK
7 Oskar Hein M-U17 Tabasalu Triatloniklubi
8 Martti Milk M-U17 Fixus
9 Andreas Vilbaste M-U15 Kuusalu Rattaklubi
10 Sten Erik Soiver M-U15 Kuusalu rattaklubi
11 Karl Kurits M-U17
Children race 2 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kristian Ebras M-U13 KJK
Children race 1 km
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Jesse-Revo Sepp M-U10
2 Kenneth Keian M-U10 Kalevi Jalgrattakool
3 Frank Martin Rooba M-U10
4 Sten-Roland Guläjev M-U10
Children race 300 m
  Nimi Class Meeskond
Search by name Search by class Search by team
1 Kaspar-Romero Sepp M-U7
2 Elenor Harriet Rooba F-U7
3 Johann Martin Konsing M-U7 HC PANTER

Total 102

TULEMUSED / RESULTS 2021

ETAPP / STAGE ETAPI TULEMUSED / STAGE RESULTS SARJA KOONDARVESTUS / OVERALL CLASSIFICATION
1. etapp
Jõgeva 7. rattaralli
09.05.2021
OTSETULEMUSED | LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

meeste protokoll,
naiste protokoll,
mehed + naised protokoll,
vanuseklasside protokoll,
meeskondlik arvestus
    
2. etapp
Elva 36. rattapäev
23.05.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

3. etapp
Kuusalu 28. Rattaralli
6.06.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

4. etapp
Pärnu 20. rattapäev
1.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

5. etapp
Tallinna 11. rahvasõit
15.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud

6. etapp
Suure Munamäe 5. rattaralli
29.08.2021
LIVE TULEMUSED / LIVE RESULTS

pika sõidu absoluut,
pika sõidu vanuseklassid,
lühikese sõidu abolsuut,
lühikese sõidu vanuseklassid,
noortsesõidu absoluut,
meeskondlik arvestus,
lastesõidud