STAGE 2 - FILTER 27TH KUUSALU CYCLING RACE

Date: Sunday, 19.07.2020

Location: The start, finish and race centre are located at Kuusalu Sports Centre.

Distances
• Long distance 107,2 km (2 laps: 53,6 km + 53,6 km)
• Short distance 55,6 km (1 lap: 55,6 km)
• Youth race 55,6 km (1 lap: 55,6 km)
• Children's races
 
Schedule
9:00-12:45 - registration open, race numbers can be picked up
9:00-13:00 - registration for children's races
12:00 - team representative meeting, numbers for support vehicles - under catering tent
13:00 - start of long distance race
13:10 - start of short distance race
13:20 - start of youth race
13:25 - start of children's races
The award ceremony will take place approximately 30 minutes after the winner of the long distance race has finished.
17:00 - the finish is closed
 

Map

Parking
To avoid traffic jams in the race centre, we ask that individual participants park their cars in nearby parking lots or on streets that don't overlap with the race track, according to the usual parking regulations that apply there.
 
Children's activities
Children's races (race manual)
• M/N-U7, distance ca 300 m
• M/N-U10, distance ca 1 km
• M/N-U13, distance ca 2 km
 
Catering by Põltsamaa
At all Filter Road Cup events there is a Põltsamaa travelling restaurant providing tasty Põltsamaa soup and juice drinks to all participants.
 
Showering
Participants can shower near the race centre in Kuusalu Sports Centre.
 
Track description

The Kuusalu Cycling Race runs along Lahemaa's winding roads, surrounded by forests and passing through old villages and manor lands. In general it is a typical North Estonian road race without many ascents, but this does not mean that the race profile is flat. In the last third of the race the track goes down the North Estonian limestone cliff by Tsitre hill and then uphill again in the final 5 kilometres. The long and at first imperceptible ascent culminates in a moderately steep uphill finish at Kolga Manor. A large part of the track is surrounded by beautiful pine forests and the roads are mostly rather winding. Due to this, crosswinds shouldn't be a significant issue on this track. The short distance race only has 1 lap, while the long distance race has 2, crossing the finish line when starting the second lap.

Awards
• The race manual provides a detailed description of the awards system.
 In addition to the regular classifications, the Cycling Tour Classification encourages consistent participation in the series.
 

Previous winners

2019 Oskar Nisu
2018 Norman Vahtra
2017 Maris Bogdanovics
2016 Jesse Kaislavuo
2015 Karlo Aia
2014 Kristjan Oolo
2013 Reijo Puhm
2012 Krister Raudsepp
2004 Janek Tombak
2003 Lauri Aus
2000 Vahur Valvas
1999 Andrus Aug
1998 Sigvard Kukk
1997 Oskari Kargu
1996 Sergei Olivson
1995 Joonas Maanurm
1994 Janek Halliväli
1993 Sergei Olivson
1992 Sigvard Kukk
1991 Sergei Olivson
1990 Sergei Olivson
1989 Jaanus Kruusik
1988 Kalev Vist
1987 Kuido Lemloch
1986 Aleksander Veretennikov
1985 Väino Treksler
Important information
Even though the riders have priority over other traffic on the race track, most of the track is also open to cars. Riders are obliged to follow traffic regulations and ensure their own safety to the best of their ability. If no police or security escorts are present, all riders must stay on the right side of the road.
 
Long race 107 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Rahnel, Priit M45
2 Kodasma, Marek M40
3 Oras, Janno M35
4 Rohtma, Valdek
<TÜ ASK>
M40
5 Nõmmeots, Priit M45
6 Kompus, Meelis M45
7 Petrovitš, Üllar
<JK Paralepa>
M45
8 Bauer, Mikk
<JK Paralepa>
M-U19
9 Konrad, Ruudi M45
10 Eensoo, Ardi M45
11 Annion, Silver M35
12 Kriisa, Toomas M50
13 Raivet, Jaan M40
14 Pern, Kaido M30
15 Tarvis, Peeter M-U30
16 Cakmak, Sinan M40
17 Kiskonen, Eero M45
18 Kivioja, Raimo M35
19 Kõiv, Kardo M40
20 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M50
21 Tulp, Rain M50
22 Karpov , Anton LIDER Kingisepp M35
23 Fedorov, Evgeny LIDER Kingisepp M55
24 gustavo, henry LIDER Kingisepp M40
25 gustavo, henry LIDER Kingisepp M40
26 Kiisma, Tauri M30
27 Sepp, Vahur M30
28 Sepp, Vahur M30
29 Apivala, Juss
<RCC>
M35
30 Sisolatins, Arturs
<ZZK TEAM>
M35
31 Port, Kristjan M55
32 Dobrodeev , Sergei LIDER Kingisepp M45
33 MacLeod, Kate
<CFC>
F-U30
34 Savisikk, Kristjan MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M35
35 Markus, Mart MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M30
36 Kahem, Simmo
<Paralepa jalgrattaklubi>
M30
37 Reinberk, Aldar M40
38 Lanno, Timo M-U30
39 Rubenis, Normunds M55
40 Belousov, Aleksandr
<baabike>
M35
41 Kasenova, Karina
<baabike>
F-U30
42 Verliin, Lauri
<Tartu Ülikooli Akateemiline Spordiklubi>
M-U19
43 Karpov, Anton LIDER Kingisepp M35
44 Kovadlo, Anton
<CFC spordiklubi>
M35
45 Heinsar, Hardi
<2. jalaväebrigaad>
M45
46 Maasing, Sander
<Pelotoni klubi>
M30
47 Lehtsaar, Mattias Jonatan
<CFC spordiklubi>
M-U19
48 Kolessov, Jevgeni M30
49 Kolessov, Jevgeni M30
50 Laur, Adis M55
51 Talumaa, Tiit
<ST. Tiernans cc>
M45
52 Smorodin, Dmitri
<Smorodinka>
M40
53 Adajatullin, Rustam M45
54 Kell, Kevin Kalle
<CFC>
M-U30
55 Kask, Tõnu M-U30
56 Kasenomm, Priit M45
57 Puhke, Marcus-Heinrich M-U30
58 Kallakmaa, Teet Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M55
59 Lagenõmm, Aivar Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
60 Linkgreim, Jaanus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
61 Kuresoo, Rain Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M35
62 Krain, Mirell
<21CC Triatloniklubi>
F30
63 Paulson, Marek
<GS Schaller>
M35
64 Lillesaar, Tanel VIIMSI SPORT M40
65 Aule, Krister VIIMSI SPORT M40
66 Mjazin, Ivan M30
67 Rikkas, Henrik M55
68 Uulimaa, Ats
<Viko>
M-U30
69 Nisu, Oskar
<EvoPro Cycling>
M-U30
70 Kuljus, Viljar
<Rein Taaramäe Rattaklubi>
M35
71 Kivistik, Gert Hawaii Express M-U30
72 Vaga, Kristo-Enn Hawaii Express M-U30
73 Aksin, Janno Hawaii Express M40
74 Kopli, Tarmo Hawaii Express M40
75 Märtson, Märt Hawaii Express M-U30
76 Salumäe, Priit Hawaii Express M50
77 Nikolaevski, Evgeni Hawaii Express M30
78 Jüriso, Janis
<Z Racing Team>
M35
79 Shavela, Nikolay M40
80 Vaiksaar, Vidrik
<Passion For Adventure MTÜ/Tripassion Triatloniklubi>
M30
81 Raidma, Steven M40
82 Visnapuu, Aleks-Sander
<Otepää rattaklubi>
M-U19
83 Kaares, Gregor
<FNT SPORDIKLUBI>
M-U30
84 Evendi, Rando Marten
<CFC spordiklubi>
M-U30
85 Kuligin, Aleksei M30
86 Libek, Maario
<Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi>
M-U19
87 Veevo, Rait
<Peloton>
Peloton M-U19
88 Palli, Timo M40
89 Matt, Jörgen
<Peloton>
Peloton M-U30
90 Laanemäe, Erki
<Peloton>
Peloton M-U30
91 Kiitam, Ivar
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U30
92 Valvas, Vahur
<RTR>
M35
93 Kalm, Kelly
<CFC>
F-U30
94 Pavlov, Raul M35
95 Metslind, Ottomar
<RTR>
M-U30
96 Ormus, Erkki M50
97 Närap, Henry
<TÜASK>
M-U19
98 Karu, Allar
<Peloton>
Peloton 2 M30
99 Niemi, Jarkko Continental-Focus M35
100 Pursiainen, Ville Continental-Focus M40
101 Nordlund, Johan Continental-Focus M40
102 Lampela, Aaro Continental-Focus M-U19
103 Piho, Kail
<Tysk>
M-U30
104 Nigul, Mathilde
<CFC Spordiklubi>
F-U30
105 Rei, Tarmo
<CFC>
M45
106 Parv, Martin
<Raplamaa Rattaklubi KoMo>
M-U30
107 Lang, Mae
<Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi>
F-U30
108 Jõeäär, Gert
<CFC Spordiklubi>
M30
109 Lehemaa, Taavi
<JK Paralepa>
M-U30
110 Enok, Egerd
<CFC>
M-U30
111 Ebras, Kristo
<KJK>
M40
112 Makogon, Vladyslav
<GIF-Chebici>
M-U30
113 Kollo, Tiit M55
114 Kollo, Madis M30
115 Kollo, Andres M30
116 Uusen, Tarvi M50
117 Klaavu, Juuso Akilles Green Team M-U30
118 Lindahl, Jesper Akilles Green Team M-U30
119 Ewalds, Jonathan Akilles Green Team M-U30
120 Sillankorva, Jaakko Akilles Green Team M-U30
121 Öhman, Samuli Akilles Green Team M-U30
122 Vainio, Veeti Akilles Green Team M-U30
123 Arola, Patrik Akilles Green Team M-U30
124 Kervinen, Leevi Akilles Green Team M-U19
125 Mäkelä, antti
<Järvenpään Pyöräilijät>
M40
126 Kalf, Steven
<Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking>
M-U30
127 Palm, Tõnno A&T Sport TEAM M45
128 Leidt, Markus
<Peloton>
Peloton M-U30
129 Teesaar, Toomas M45
130 Reinhold, Allan M35
131 Lepp, Emeri
<Kulgur Team>
M40
132 Jauhiainen, Arttu Mattias
<CFC>
M-U30
133 Kelk, Margus
<Dünamo>
M50
134 Oolo, Kristjan Peloton M30
135 Ribelus, Kalle
<DÜNAMO>
M50
136 Mesi, Joosep
<Pärnu Kalevi Spordikool>
M-U30
137 Toomela, Tambet M35
138 Bogdanov, Andrei M30
139 Talve, Taavi M50
140 Pruus, Peeter
<Torpado Südtirol Blacks>
M30
141 Sankmann, Joosep
<Viljandi Rattaklubi>
M-U30
142 Soonik, Kristel Sandra
<Viljandi Rattaklubi>
F-U30
143 Seppa, Raul M45
144 Telkkinen, Juha-Matti
<Järvenpään Pyöräilijät >
M40
145 KOLEHMAINEN, Otto TWD-Länken M-U30
146 MIELIKÄINEN, Otto TWD-Länken M-U30
147 TASKINEN, Julius TWD-Länken M-U30
148 UITTO, Eemil TWD-Länken M-U30
149 VAINIONPÄÄ, Oskari TWD-Länken M-U30
150 AALTO, Jimi
<TWD-Länken>
TWD-Länken U19 M-U19
151 KOLEHMAINEN, Oskari
<TWD-Länken>
TWD-Länken U19 M-U19
152 KÄLLBERG, Axel
<TWD-Länken>
TWD-Länken U19 M-U19
153 LINDBERG, Jesper
<TWD-Länken>
TWD-Länken U19 M-U19
154 Pungar, Urmas
<CP Estonia>
M40
155 Pung, Peeter
<Vooremaa Centrum/Rattabaas>
M-U30
156 Koll, Rihard
<Vooremaa Centrum/Rattabaas>
M-U30
157 Suluste, Jüri
<SJK Viiking>
M55
158 Ints, Kalev
<PELOTON>
M45
159 Jõgi, Joonas
<Spordiklubi CFC>
M-U30
160 Kornilovs, Vitalijs
<Team ZZK>
M40
161 Soo, Allar
<Raplamaa Rattaklubi KoMo>
M-U30
162 Kaupmees, Margus
<Velopete>
M40
163 Vaidem, Josten
<FIXUS>
M-U30
164 Martma, Kert
<CFC SPORDIKLUBI >
M35
165 Kalja, Mihkel M-U30
166 Hermaküla, Hannes M50
167 Savolainen, Heikki
<CP Estonia>
M30
168 Poldre, Urmas
<UP Sport>
M50
169 Kutser, Indra
<CFC>
F-U30
170 Kutser, Karmo
<CFC>
M-U30
171 Siska, Siim M30
172 Mnski, Jan
<Kulgur team>
M45
173 Uusen, Hindrik
<Velopete>
M40
174 Seppa, Raul M45
175 Virkebau, Ardo
<Treeningpartner>
M35
176 Bazõlev, Anton M35
Short race 55,6 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Kotkin, Pavel M40
2 Rooba, Martti M35
3 Kotkas, Aivar M40
4 Valg, Marek M40
5 Rohtma, Katrin
<TÜ ASK>
F35
6 Kotkin, Pavel M40
7 Guläjev, Roland M40
8 SOKOLOVS, JANIS M60
9 Õitspuu, Sergei
<Redbike>
M45
10 Nigul, Alar
<CFC>
M55
11 Vain, Ermet M40
12 Nikopenzius, Ivar M40
13 Ploompuu, Kaido M35
14 Nõmme, Anre M45
15 Teras, Jaanika F40+
16 Priivits, Janno M40
17 Põldemaa, Meelis M50
18 Valdmann, Sven M50
19 Eenraid, Priit M45
20 Tamm, Bruno M45
21 Romandi, Arvi
<Rae Rattaklubi>
M40
22 Ööbik, Antti M45
23 Jaago, Aivar M60
24 Meltsas, Veiko M45
25 Tammearu, Tarmo M40
26 Lillmaa, Ove M-U30
27 Viigipuu, Toomas M60
28 Ilgvars, Pletiens
<Smiltenes Vanagi>
M60
29 näss, margo M50
30 Nurmsalu, Rain
<Spordiklubi IKS>
M50
31 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M50
32 Koger, Siim M35
33 Tulp, Tiia F40+
34 Järvet, Heiti M40
35 Vainre, Mart M30
36 Vainre, Mart
<Vänt>
M30
37 Graudins, Kaspars
<FORCE FIX>
LIDER Kingisepp M40
38 ILLAK, Peeter M50
39 ILLAK, Peeter M50
40 ILLAK, Peeter M50
41 Piirisild, Indrek
<Power Dropouts>
M35
42 Piirisild, Indrek
<Power Dropouts>
M35
43 Tuul, Toomas M-U30
44 Tuul, Sander M30
45 ILLAK, Peeter M50
46 Rozko, Aivar
<Kalev>
M55
47 Salundi, Silver M40
48 Parve, Rasmus M40
49 Hanni, Toomas Annikoru Hundid M50
50 Viinalass, Leho Annikoru Hundid M35
51 Salundi, Silver M40
52 Kask, Kristjan M40
53 külv, Hannes
<TYSK as>
M35
54 Toomsalu, Ilmar MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M50
55 Pärtel, Marco MTÜ Tallinna Lennujaama Spordiklubi M45
56 Alaru, Riho
<Peloton>
M35
57 Taavits, Meelis Annikoru Hundid M45
58 Ets, Aare M45
59 Strugova Rõzko, Tatjana F35
60 Kļaviņš, Laimonis M55
61 Porotsin, Sergei
62 Leben, Marek
<Kose AMK ct>
M40
63 Karlis, Veiko M35
64 Põld, Ivo
<Uuesalu Spordiklubi>
M50
65 Taru, Tõnis M30
66 Lepik, Janno M35
67 Ord, Tõnu
<CC Superior>
M50
68 Sinilill, Veronika
<CC Superior>
F40+
69 Kukk, Aivo M60
70 Kukk, Aivo M60
71 Kaur, Väino
<Freesport>
M50
72 Ruus, Raimo M35
73 Linkgreim, Margus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi M45
74 Pajumägi, Tarmo M40
75 Vähi, Ilmar
<TYASK>
M40
76 Visnapuu, Tarmo VIIMSI SPORT M40
77 Tito, Birgit VIIMSI SPORT F30
78 Visnapuu, Siiri VIIMSI SPORT F40+
79 Killing, Gert
<Hawaii Express>
M40
80 Tarmu, ragnar Hawaii Express M40
81 Ritson, Jaanus M45
82 ILUMÄE, TIIT M65
83 TAMPEL, RAUL M40
84 ILUMÄE, SILVER M45
85 Kalaus, Hargo M45
86 Miilmann, Rauno M-U30
87 Kuldkepp, Kristi
<TYASK>
F30
88 Novikov, Daniel
<KJK>
M30
89 Väärtmaa, Ailar
<Team Vänt>
M-U30
90 Kool, Kristian M40
91 Širokov, Juri
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M30
92 Kuusma, Maikel M-U30
93 Aigro , Marko M35
94 Härm, Leo
<PJK>
M70+
95 Nõlvak, Leho
<CC Superior>
M55
96 tiido, mati M45
97 Valk, Hillar
<VOC/Rattabaas>
M70+
98 Pappel, Elvo M40
99 Linde, Indrek
<Hokiklubi Tornaado>
M45
100 kask, sten
<Spordipartner >
M-U30
101 Jeret , Kalevi
<Püha Loomaaed>
M55
102 Floren, Kaupo M45
103 Neemela, Kurmo
<Dünamo >
M50
104 Nemela, Kurmo
<Dünamo >
M50
105 Linde, Indrek
<Hokiklubi Tornaado>
M45
106 Kuldkepp, Peep
<Viimsi Rattaklubi>
M50
107 Jürisoo, Sass M-U30
108 Prükkel, Jaanus
<KJK>
M50
109 Ojavere, Imre
<CC Rota Mobilis>
M30
110 Kalm, Toomas M45
111 Harak, Jaan
<kõrgessaare jahtkond>
M65
112 Alviste, Fredy M30
113 Kärner, Mart
<Peloton>
Peloton 2 M50
114 Nikolai, Mihkel M-U30
115 Naurits, Joel
<Velopete>
M40
116 Heinla, Siim M30
117 Juul, Mari-Liis
<Sparta>
F40+
118 Kangur, Toivo M55
119 Verbitskas, Rauno M30
120 Aasma, Erko M45
121 Luusepp, Leino M40
122 Pallo, Ruth F40+
123 Köster, Sandor M-U30
124 Ader, Holger
<Ratta PD>
M-U30
125 Jablokov, Jevgeni M30
126 Saaremäe, Egle F40+
127 Umbleja, Mati M60
128 Mihhailov, Viktor
<Narva Hawaiiexpress>
M55
129 susi, endel M55
130 Garmash, Jevgeni M30
131 Pilviste, Janno
<HK SAKU>
M40
132 Kõoleht, Kadi F40+
133 soots, kalle M45
134 Vene, Sven
<Ketspeetrid>
M50
135 Einroos, Evert
<CC Rota Mobilis>
M-U30
136 Sildvee, Rainer
<kinema.eu>
M35
137 Rattur, Rajko M35
138 Kotkas, Kuldar
<Treeningpartner>
M60
139 Lepmets, Markus M-U30
140 Ingo, Tambet M40
141 Leidt, Meelis
<Peloton>
Peloton 2 M50
142 Lepik, Jaanus M30
143 Meigas, Mait
<Kuusalu Rattaklubi>
M40
144 Kirsimaa, Tõnu
<Kuusalu Rattaklubi>
M45
145 Kiusalaas, Tiia F40+
146 Treufeldt, ülo
<KJK>
M70+
147 Kuuskman, Carol
<CFC>
F-U30
148 Zagitov, Andrei
<Narva Havaii Express>
M50
149 Suvi, Toivo
<Raplamaa Rattaklubi KOMO>
M55
150 Ellermaa, Karel M-U30
151 Einroos, Henri
<CC Rota Mobilis>
M-U19
152 Soo, Veiko M50
153 Nikiforov, Igor
<Spordipartner>
M55
154 Raudvee, Märt M35
155 Maranik, Marek M45
156 Pung, Piret
<Vooremaa Centrum/Rattabaas>
F-U30
157 Krull, Kristjan M35
158 Vinglas, Geit M-U30
159 Kaldoja, Avely
<TYASK>
F30
160 Kuldmäe, Toivo
<Püha Loomaaed>
M55
161 Milistver, Meelis M45
162 Sarap, Georg
<Viko>
M35
163 Rokk, Riho M30
164 Haav, Viljar M45
165 Butorin, Aleksandr M40
166 Rool, Margus
<Viimsi Rattaklubi>
M45
167 Karpenko, Sergei M45
168 Treier, Ave F40+
169 Treier, Eduard M45
170 Kasak, Martin M45
171 Uus, Jaan M55
172 Lang, Kristo M45
173 Müürsepp, Madis
<Viimsi Rattaklubi>
M55
174 Jahilo, Valdo
<Keskkonnaagentuur>
M45
175 Kiiver, Kairi F35
176 Erm, Tõnis M35
177 Kammer, Jaanus M45
178 Tšonka, Janoš M30
179 Jermakov, Janar
<Peloton>
M30
180 Lugenberg, Arvi
<CFC>
M50
181 Ots, Riho
<Hawaii Express>
M35
182 Hlebnikov, Aleksandr M45
183 Pihtjõe, Janek VIIMSI SPORT M45
184 Vilms, Lii F40+
Youth race 55,6 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Lugenberg, Annikki
<CFC>
F-U17
2 Rannala, Maribel F-U15
3 Surva, Karolin F-U17
4 Reintop, Karel M-U15
5 Treier, Maria
<CFC>
F-U15
6 Kivistu, Eliise
<SK Rakke>
F-U17
7 Kaljur, Hannah
<SmartSport>
F-U17
8 Aduson, Gabriel Helmut M-U17
9 Kalmus, Kaaro
<Kalevi Jalgratta Klubi>
M-U17
10 Pisarev, Greta-Maria
<otepää rattaklubi>
F-U19
11 Tuisk, Aidi Gerde
<CFC>
F-U19
12 Aus, Aaron
<RTR>
M-U17
13 Sviridenko, Erik
<Kalevi Jalgrattakool >
M-U17
14 Nigul, Natali Nora
<CFC>
F-U15
15 Rüster, Oliver
<Peloton>
M-U17
16 Lepik, Robert
<Peloton>
M-U15
17 Luht, Robin
<Peloton>
M-U15
18 Ivainen, Richard
<Peloton>
M-U15
19 Krusemann, Martin
<KJK>
M-U17
20 Väinola, Christopher
<KJK>
M-U17
21 Mätik, Oliver
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U15
22 Somelar, Remo
<TÜASK>
M-U15
23 SAKSS, KIRILS
<ASI>
M-U15
24 Anipai, Meelis
<Otepää Rattaklubi>
M-U15
25 Järveoja, Aaron Parker
<KoMo>
M-U15
26 Ebras, Elisabeth
<KJK>
F-U17
27 Rei, Karel Gustav
<CFC>
M-U15
28 Tamm, Lauri
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U17
29 Tamm, Kermo
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U15
30 Sander, Laura Lizette F-U17
31 Härmson, Fredi
<CFC Spordiklubi>
M-U17
32 pärn, andri
<TYSK>
M-U17
33 Kiviväli, Karl
<TÜASK>
M-U15
34 Ragilo, Frank Aron
<KJK>
M-U17
35 Saul, Evar
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U17
36 Saar, Mauro Erik
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U15
37 Vilbaste, Andreas
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U15
38 Käärst, Ruben
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U15
39 Prants, Annabrit
<KJK>
F-U17
40 Küüt, Oskar
<CFC>
M-U17
41 Ründva, Richard
<Nõmme Rattaklubi>
M-U15
42 Johanson, Stefan
<Viljandi Rattaklubi>
M-U17
43 Valmsen, Henri
<Viljandi Rattaklubi>
M-U17
44 Tasane, Elina
<Viljandi Rattaklubi>
F-U19
45 Reier, Kirke
<Viljandi Rattaklubi>
F-U19
46 Kallari, Lauri
<Otepää Rattaklubi>
M-U17
47 Tammepuu, Riko
<CFC>
M-U15
48 Reiljan, Janmar
<Vooremaa Centrum/Rattabaas>
M-U17
49 Lenzius, Martti
<Vooremaa Centrum/Rattabaas>
M-U17
50 Dooner, Carl Peeter
<CFC>
M-U15
51 Sillat, Stig-Tristan
<TÜASK>
M-U15
52 Mäeuibo, Markus
<Kalevi jalgrattakool>
M-U17
53 Puuorg, Johann Mattias
<PorterRacing>
M-U17
54 Soeson, Tauri
<TÜASK>
M-U15
55 Ahman, Hannes
<TÜASK>
M-U15
56 Aarma, Artur
<Raplamaa Rattaklubi KoMo>
M-U17
57 Kurg, Andro
<VIKO>
M-U15
58 Madisson, Mik
<VIKO>
M-U15
59 Lehtpuu, Tanel
<VIKO>
M-U15
60 Kurg, Martin
<VIKO>
M-U17
61 Reitalu, jorgen
<kalevi jalgrattakool>
M-U17
Children race 2 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Mandel, Mathias Lennart
<Nõmme Rattaklubi>
M-U13
2 Mandel, Mathias Lennart
<Nõmme Rattaklubi>
M-U13
3 Ormus, Elvis
<NRK>
M-U13
4 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
M-U13
5 Soiver, Sten Erik
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
6 Eenraid, Eneli F-U13
7 Eenraid, Ereli F-U13
8 Stanevits, Ilian
<Hokiklubi Tornaado>
M-U13
9 Lepik, Martti
<Peloton>
M-U13
10 Saar, Markus Aleksander
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
11 Kajo, Herlen
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
12 Soiver, Sten Erik
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
13 Salupuu, Georg
<Kuusalu Rattaklubi>
M-U13
14 Saar, Markus Aleksander
<Kuusalu Rattaklubi >
M-U13
Children race 1 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Mandel, Markus
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
2 Guläjev, Sten-Roland M-U10
3 Ormus, Dominic
<NRK>
M-U10
4 Kalamees, Linda
<Rulluisukool>
F-U10
5 Kalamees, Robert
<Rulluisukool>
M-U10
6 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
7 Sepp, Jesse-Revo M-U10
8 Linde, Steven
<Hokiklubi Tornaado>
M-U10
9 Linde, Steven
<Hokiklubi Tornaado>
M-U10
10 Rooba, Frank Martin M-U10
11 Muugamäe, Renee M-U10
12 Muugamäe, Renee M-U10
13 Kalm, Kenerth
<CFC>
M-U10
14 Velström, William M-U10
Children race 300 m
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Eensoo, Sandra F-U7
2 Kuljus, Thor M-U7
3 Kuljus, Brita F-U7
4 Sepp, Kaspar-Romero M-U7
5 Rooba, Elenor Harriet F-U7
6 Suurthal, Hanna Delise F-U7
7 Konsing, Johann Martin
<HC PANTER>
M-U7
8 Raidma, Jan M-U7
9 Raidma, Anita F-U7
10 Lepik, Anete F-U7
11 Lepik, Eliise F-U7

Total 460