STAGE 2 - KUUSALU INLINE MARATHON

Date: Sunday, 19.07.2020
 
Location: The start and finish are at Kuusalu Sports Hall.
 
Distances
• Full Marathon 42 km (8 laps)
• Half Marathon 21 km (4 laps)
• Folk Race 10 km (2 lap)
• Tiny race and Kid's race
 
Schedule
9:00-9:45 registration open, race numbers handed out
10:00 start of men's marathon
10:01 start of women's marathon
10:02 start of half marathon
10:03 start of folk race
13:25 kids' races in the following order: kids' race, mini race, tiny race
14:15 awards
 
Race track

COORDINATES

59.452450, 25.417228

Parking
To avoid traffic jams in the race centre we ask that individual participants park their cars in nearby parking lots or on streets that don't overlap with the race track, according to the usual traffic regulations that apply.
 
Catering by Põltsamaa
At all Filter Road Cup events there is a Põltsamaa travelling restaurant providing tasty Põltsamaa soup and juice drinks to all participants.
 
Showering
Participants can shower near the race centre in Kuusalu Sports Centre.
 
Awards
The race manual provides a detailed description of the awards system.
 
Rulluisumaraton 42 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 LINNIK, KIRYL
<Rollersport.net>
M40
2 Markus, Mart TEAM UUSMAA DIMENSION Men
3 Liiv, Marten TEAM UUSMAA DIMENSION Men
4 Ostsepkov, Ilja TEAM UUSMAA DIMENSION Men
5 Valge, Joonas TEAM UUSMAA DIMENSION Men
6 Vysotsky, Maksimilian TEAM UUSMAA DIMENSION Men
7 Linnik, Kiryl
<Rollersport.net>
M40
8 Kuntu, Kristjan M40
9 LINNIK, KIRYL
<Rollersport.net>
M40
10 Baskakov, Vladimir M60+
11 Parve, Ain M60+
12 Tomingas, Toivo
<UPM>
M50
13 Pukk, Mairo M40
14 Vestung, Rauno
<8R>
M40
15 Miezītis, Arvis
<BJC Laimite>
Men
16 Semjonov, Aleksandr Men
17 Tscherniak, Ilja
<TSSC Erfurt>
M50
18 Saart, Lembit M60+
19 Saart, Lembit M60+
20 Saart, Lembit M60+
21 Prazma, Miroslav
<Winjay ISC Praha>
Men
22 Pencis, Juris
<BJC Laimite>
M40
23 Petersons, Peteris
<BJC "Laimite">
M40
24 Lewandowski, Jacek M40
25 Juutinen, Sami M40
26 Haljak, Antti
<R.U.S.T.>
M40
27 Paalme, Tõnis
<Limitless Lifestyle>
Men
28 Sevastjanov, Anatoli
<Tartu rulluisu klubi>
TEAM UUSMAA DIMENSION M60+
29 Reinsons, Sandis
<Powerslide-Laimite>
M-U19
30 Zaviyalov, Vladimir M60+
31 Koppel, Tõnu
<AT SPORDIKLUBI>
M50
32 Lottanen, Esa M50
33 Roomet, Heiki M40
34 Aarna, Indrek
<At Sport/Sporditurg.ee>
M50
35 koppel, kuido
<Limitless lifestile / sporditurg.ee>
M50
36 Lewandowski, Jacek M40
37 Kokk, Robert Men
38 Kuusk, Andrus Limitless Lifestyle / sporditurg.ee Men
39 Kaljuvee, Kaspar Albe Team/Bont Men
40 Luik, Aleks Albe Team/Bont Men
41 Snore, Sandris
<Powerslide-laimīte >
Men
42 Bitenieks, Lauris
<Powerslide-Laimite>
M40
43 Telga, Ott Rullibuss Team Men
44 Hansen, Arne Kristian
<HTL>
M60+
45 Iljin, Pavel Rullibuss Team Men
46 Sjucillo, Aldis
<BJC Laimite>
M40
47 Prieditis, Arnis
<BJC Laimite>
M-U19
48 Pusnins, Ivo 3 winds Men
49 Oks, Ahti AT Sport / Limitless Lifestile M40
50 Ritson, Jaanus M40
51 Mägi, Siim Rullibuss Team Men
52 Tokman, Urmas M50
53 Jankovskis, Girts
<Laimite>
M50
54 Kallaste, Priit Men
55 Grüning, Urmas M50
56 Danilas, Meelis
<Fixus Otepää>
M50
57 Kivima, Gerth Limitless Lifestyle / sporditurg.ee Men
58 Janson, Timo Rasmus Men
59 kAASIK, Priit
<Jõhvi RS>
M50
60 Undrest, Andrus
<Tartu Inline Team>
M40
61 Jurs, Hassar
<Tartu Inline Team>
M40
62 Znotins, Reinis
<Powerslide - Laimite>
Men
63 Cesulis, Viktoras Limitless Lifestyle / sporditurg.ee Men
64 Must, Kristo
<Tartu Rulluisuklubi>
Men
65 Krivko, Dmitrijs
<BJC “Laimite”>
Powerslide+Laimite M40
66 Laugus, Jaanus TEAM UUSMAA DIMENSION M50
67 Mäestu, Jarek
<Tartu Inline Team>
M40
68 Alasi, Karl Kristian AT Sport / Limitless Lifestile Men
69 Kivi, Allan Limitless Lifestyle / sporditurg.ee M40
70 Lill, Andreas AT Sport / Limitless Lifestile Men
71 Sisask, Andreas M40
72 Lokk, Sulev
<ABEC>
M50
73 Oras, Ülari
<Tartu Inline Team>
M50
74 Teder, Boriss M60+
75 Krõlov, Aarne M40
76 Veeorg, Koit M50
77 Kuus, Märt M40
78 Kuznetsov, Andrei
<Sillamäe SK>
Men
79 Keskpaik, Kert
<Albe Team/Bont>
Albe Team/Bont Men
80 Rätte , Toivo Rullibuss Team M60+
Rulluisu naistemaraton 42 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Kalev, Kristiine TEAM UUSMAA DIMENSION F
2 Nurgamaa, Sirje
<JÕhvi RS>
F40
3 Gapejeva, Olga
<Tartu Rulluisuklubi>
F
4 Zemite, Antra
<ASI Ski Box>
F40
5 Jõgi, Elizabeth Albe Team/Bont F
6 Priedite, Agate
<BJC Laimite>
F-U17
7 Leppsoo, Diana F
8 Aart, Helen
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F
9 Ivanov, Veronica
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F
10 Kruusimaa, Piret
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F50+
11 Eltermaa, Gerli
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F
12 Ivanov, Liivika
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F40
13 Kruusmann, Reet
<Rakvere Bont>
Rakvere Naised F
14 Saare, Piret F50+
15 Garā, Marta
<SK APEX>
F
16 Sau, Mari-Liis
<rulluisuklubi ABEC>
F40
17 Metslang, Mirjam F
18 Taras, Merily AT Sport / Limitless Lifestile F
19 Vingisaar, Terje Rulluisuklubi 8R F40
20 Rahumägi, Kristi Rulluisuklubi 8R F40
21 Oras, Kadi
<Tartu Inline Team>
F50+
22 Kõrva, Enel F40
Poolmaraton 21 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 LILLA, Ivar
< TARTU INLINE TEAM>
M50
2 Tammsaar, Timo M40
3 Sinijõe, Aigar Men
4 Sagar, Ants M50
5 Haabma, Siim Men
6 Soha, Steffen
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U15
7 Soha, Steffen
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U15
8 Saar, Marek
<Orkla>
Men
9 Mällas, Maria
<Orkla>
F
10 Grishina, Anna
<Rullibuss Team>
F
11 Nikkinen, Ahto Men
12 Prohorenko, Kerli Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U15
13 Tamm, Art Markkus Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa M-U15
14 Eistre, Viktoria Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U17
15 Poom, Helina
<SK Pedja>
F
16 Poom, Helina
<SK Pedja>
F
17 Pusnins, Lukass 3 winds M-U15
18 Evdokimov, Sergey Men
19 Pusnins, Arno 3 winds M-U15
20 Konrads, Ralfs M-U15
21 Rist, Piret F50+
22 Saudins, Rodrigo
<MOTUM>
M-U15
23 Jõgi, Philip Rullibuss Team M-U15
24 Eklund, Urho
<HTL Helsinki>
M-U15
25 Poom, Kaido
<Sk Pedja>
M60+
26 Rajando, Tõnu M60+
27 Svazaite, Emilija
<DEDI>
F-U17
28 Svazas, Irmantas
<DEDI>
M40
29 Graumane, Evija
<Laimite>
F40
30 Jankovska, Laura
<Laimite>
F-U15
31 Keba, Andres M40
32 Vacietis, Gustavs
<ASI>
M-U15
33 Kucina, Ance
<ASI>
F-U15
34 Mooses, Maryte
<Rakvere Bont>
F-U19
35 Kruusmann, Siim
<Rakvere Bont>
M-U17
36 Laasberg, Karl-Martin M-U17
37 Võhma, Nele-Liis
<Rakvere Bont>
F-U17
38 Toming, Birgit
<Rakvere Bont>
F-U19
39 Kruusmann, Ivari M40
40 Lui, Rasmus
<Rakvere Bont>
M-U17
41 Saudins, Rodrigo
<MOTUM>
M-U15
42 Lokk, Kristjan Men
43 Petniunas, Karolis M-U19
44 Miglinieks, Artūrs Andris
<ASI>
M-U17
45 Miglinieks, Arturs Andris
<ASI>
M-U17
46 Nukki, Meelis
<SK Ridala Spordiklubi>
Men
47 SAKSS, Imants
<ASI>
M40
48 Rukis, Raivo M40
49 Rukis, Janika F50+
50 Krumina, Anna
<ASI>
F-U15
51 Männik, Jaak M60+
52 Saudins, Rodrigo
<MOTUM>
M-U15
53 Kütt, Käroli Rullibuss Team F-U15
54 Druka -Jaunzeme, Denisa
<SK ASI -SkiBox>
F40
55 Oras, Keiu
<Tartu Inline Team>
F
56 Kuus, Jana F
57 Tensing, Karin F
58 Peterson, Hendrik Men
59 Čajkovs, Aleksandrs Nikolajs
<Laimīte BJC>
M-U15
60 Tääker, Reiko
<G4S SK>
M40
61 Toru, Priit
<Jõgeva Spordikeskus>
M40
62 Tsypin, Vladimir
<Tartu Inline Team>
M40
63 Varblane, Ragne F
64 Ruusmere, Janek M40
65 Kiisk, Getter
<Tartu Inline Team>
F
Rahvarull 10 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Nurgamaa, Iris
<JÕhvi RS>
F-U15
2 Raud, Anna F
3 Nõlvak, Raili F40
4 Livcane, Daniela Anna
<Motum>
F-U13
5 Livcane, Daniela Anna
<Motum>
F-U13
6 Siitan, Kaia F
7 Põldmaa, Kertu Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
8 Kolbin, Kaisa Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
9 Kolbin, Helena Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
10 Indela, Lisanne Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
11 Kannelaud, Maria Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
12 Ozola, Ronja
<SC ASI>
F-U13
13 Sepp, Urmas M40
14 Sepp, Amanda F-U15
15 Aart, Adeele
<Rakvere Bont>
F-U13
16 Lichtfeldt, Rico-Helander
<Rakvere Bont>
M-U15
17 Pihlak, Eliis
<Rakvere Bont>
F-U13
18 Lipp, Gerlin
<Rakvere Bont>
F-U13
19 Praats, Maris
<Rakvere Bont>
F
20 Ilves, Rebecca
<Rakvere Bont>
F-U19
21 Toming, Ketlin
<Rakvere Bont>
F-U13
22 Linkmann, Eleanora
<Rakvere Bont>
F-U17
23 Kruusmann, Heli-Ly
<Rakvere Bont>
F-U13
24 Lejstrauts, Janis
<BJC "Laimite">
M40
25 Lejstrauta, Marta
<BJC "Laimite">
F-U13
26 Lejstrauta, Astra
<BJC "Laimite">
F40
27 Talumaa, Sten
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U13
28 Ozols, Darens
<SC ASI>
M-U13
29 Lejstrauts, Karlis
<BJC "Laimite">
M-U13
30 Pagar, Victoria
<Tallinna Kiiruisuklubi >
F-U13
31 Soha, Kristen
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U13
32 Krumina, Katrina
<ASI>
F-U13
33 Valge, Magdaleena Rullibuss Team F-U15
34 SULMANE, MADARA Powerslide+Laimite F-U15
35 Kalvik, Mirjam F-U13
36 Kalvik, Aare M40
37 Liepins, Ricards
<Motum>
M-U13
38 Snikere, Patricija Elizabete Powerslide+Laimite F-U17
39 Snikere, Sofija Tina
<Sporta klubs ASI>
F-U13
40 Tarmet, Lisandra
<Rullibuss/Tallinna Kiiruisuklubi>
F-U13
41 PÄRJE, ENDEL F50+
42 PÄRJE, ENDEL M60+
43 Viikmann, Simona F-U13
44 Walden, Elias
<HTL Helsinki>
M-U13
Lasterull 2 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Tarmet, Lisandra
<Rullibuss Team>
F-U13
2 Nurgamaa, Mirjam F-U13
3 Lomp, Artur M-U13
4 Lomp, Birgita F-U13
5 Saudins, Rodrigo M-U13
6 Livcane, Daniela Anna
<Motum>
F-U13
7 Ozols, Darens
<SC ASI>
M-U13
8 Ozola, Ronja
<SC ASI>
F-U13
9 Vācietis, Edvards
<Asi>
M-U13
10 Pagar, Victoria
<Tallinna Kiiruisuklubi>
F-U13
11 Livcane, Daniela Anna
<Motum>
F-U13
12 Soha, Kristen
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U13
13 Soha, Kristen
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U13
14 Mäeks, Andrias
<Rakvere Bont rulluisuklubi>
M-U13
15 Mäeks, Aleksandria
<Rakvere Bont rulluisuklubi>
F-U13
16 Mällas, Marten
<SK Tervis/ Adavere uisukool>
M-U13
17 Snikere, Sofija Tina
<Sporta klubs ASI>
F-U13
18 Snikere, Sofija Tina
<Sporta klubs ASI>
19 Vacietis, Edvards
<ASI>
M-U13
20 LEJSTRAUTA, MARTA
<BJC LAIMITE>
F-U13
21 LEJSTRAUTS, KARLIS
<BJC LAIMITE>
M-U13
22 Kolbin, Kaisa
<SK ,,Tervis,,>
Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
23 Indela, Lisanne Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
24 Kannelaud, Maria Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
25 Põldmaa, Kertu Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
26 Kolbin, Helena Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa F-U13
27 Ozols, Darens
<SC ASI>
M-U13
28 Ozola, Ronja
<SC ASI>
F-U13
29 Liepins, Ricards
<Motum>
M-U13
30 Vācietis, Edvards
<Asi>
M-U13
31 Lichtfeldt, Melissa Mai
<Rakvere Bont>
F-U13
32 Aart, Adeele
<Rakvere Bont>
F-U13
33 Lipp, Gerlin
<Rakvere Bont>
F-U13
34 Koppel, Silver
<Rakvere Bont>
M-U13
35 Kruusmann, Heli-Ly
<Rakvere Bont>
F-U13
36 Ivanov, Rebeka
<Rakvere Bont>
F-U13
37 Pihlak, Eliis
<Rakvere Bont>
F-U13
38 Talumaa, Sten
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M-U13
39 Krumina, Katrina
<ASI>
F-U13
40 Valge, Jesse Rullibuss Team M-U13
41 SULMANE, MADARA Powerslide+Laimite F-U13
42 Kalvik, Mirjam F-U13
43 Novikova, Daniela
<BJC Laimite>
F-U13
44 Liepins, Ricards
<Motum>
M-U13
45 Murauskaitė, Tėja
<Rieduciu akademija>
F-U13
46 Murauskaitė, Vita
<Rieduciu akademija>
F-U13
47 Martis, Carmen
<Rakvere Bont>
F-U13
Väikerull 1 km
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Nagel, Marta F-U10
2 Kalamees, Linda
<Rullibuss Team>
F-U10
3 Kalamees, Robert
<Rullibuss Team>
M-U10
4 Raud, Lore-Andra F-U10
5 Ozols, Bruss
<SC ASI>
M-U10
6 Saar, Rando
<Adavere uisukool>
M-U10
7 Saar, Henri
<Adavere uisukool>
M-U10
8 Solodova , Jūlija
<Rollegschool >
F-U10
9 Nagel, Marta F-U10
10 Mällas, Rahel
<SK Tervis/ Adavere uisukool>
F-U10
11 Snikeris, Daniels Filips
<BJC Laimite>
M-U10
12 Vaiklo, Joonatan
<Rulluisukool>
M-U10
13 Biteniece, Asnate
<BJC “Laimite”>
F-U10
14 Rätsep, Fred Riko M-U10
15 Kull, Alec-Jasper Adaere SK ,,Tervis,, Jõgevamaa M-U10
16 Mokrovs, Timurs
<BJC "Laimīte">
M-U10
17 Novikovs, Savva
<BJC Laimite>
M-U10
18 Ozols, Bruss
<SC ASI>
M-U10
19 Baumanis, Mārtiņš M-U10
20 Riitsalu, Kristofer M-U10
21 Jevsejeva, Alivia
<ASI>
F-U10
22 Svazas, Domantas
<DEDI>
M-U10
23 Aart, Aileen
<Rakvere Bont>
F-U10
24 Koppel, Mirtel
<Rakvere Bont>
F-U10
25 Aart, Inger
<Rakvere Bont>
F-U10
26 Vahermäe, Ketter
<Rakvere Bont>
F-U10
27 Vahermäe, kerli
<Rakvere Bont>
F-U10
28 Mokrovs, Timurs
<BJC "Laimīte">
M-U10
29 Kivima, Geidi F-U10
Pisirull 300 m
  Name Team Age class
Search by name Search by team Search by class
1 Nagel, Emma M/F-U7
2 Pagar, Elisabeth
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M/F-U7
3 Nagel, Emma M/F-U7
4 Mokrovs, Timurs
<BJC >
M/F-U7
5 Novikovs, Savva
<BJC Laimite>
M/F-U7
6 Jõgi, Charlotte M/F-U7
7 Mokrovs, Timurs
<BJC "Laimīte">
M/F-U7
8 Kivima, Simo M/F-U7

Total 295