STAGE 1 - FILTER TIME TRIAL CUP IN KOSE-RISTI

Date: Sunday, 31.05.2020

Location: The start, finish and race centre are located at Kose-Risti

Races and distances
• Cycling 20 km - riders start one by one at 1 minute intervals
• Running 3 km - runners will start one by one at 30 second intervals
 
Schedule
10:30 - the secretariat will start work, issuing race numbers
11:00-12:30 - issuing race numbers, starting at assigned times
12:30-13:30 - race centre closed
13:30-15:00 - issuing race numbers, starting at assigned times
15:00-16:00 - race centre closed
16:00-17:30 - issuing race numbers, starting at assigned times
18:15 - race centre closes, additional starting times will be available from 18:30 if necessary
 

Map

Parking
• To avoid traffic jams in the race centre we ask that participants park their cars in nearby parking lots or on streets that do not overlap with the race track, according to the usual parking regulations that apply there.
 
Warming up
• Warming up on the race track during the race is prohibited. Please respect your fellow participants and let them concentrate on their race without being disturbed.
• There are trainers in the race centre that all participants can use for free. PS! Due to the current restrictions, the shared trainers will not be available in the race centre this year!
 
Track description
The Kose race track is a true dream come true for a time trial cyclist. The race takes place on a brand new section of the Tallinn-Tartu highway that is finished, but not open to general traffic yet. Cyclists will be able to race 20 km on Estonia's first highway. The road cover is perfectly smooth, there isn't a single car on the track and there's no turns that would require braking. Even the turning point is quite wide!
 
Awards
• The overall best in the series will be awarded. There are no award ceremonies at separate stages.
• Consistent participation is encouraged by the Kullapada awards programme.
 
Important information
• Cyclists must always ride in the same direction as general traffic - cutting bends and crossing the centre line of the main road is strictly forbidden.
• Runners must always stay on the same side of the road  - therefore running in the direction of traffic until the turning point and against the direction of traffic on the way back. When viewed from the starting point, this is the right side of the road. Running in the middle of the road is prohibited and runners should stay as close to the edge of the road as possible.
Individual time trial 20 km (11:00-12:30)
  Start Name Team Age class
Search by start Search by name Search by team Search by class
1 10:59:00 Kuuse, Oksana F30
2 11:00:00 Kuuse, Kaspar
<21CC Triatloniklubi>
M35
3 11:01:00 Kulli, Preedik
<21CC Triatloniklubi>
M35
4 11:02:00 Rang, Gisele
<CFC >
F-U13
5 11:03:00 Rang, Joel
<Redbike>
M40
6 11:04:00 Ailt, Priit
<Tripassion Triatloniklubi>
M35
7 11:05:00 Johanson, Egert
<Kalevi Rattakool>
M-U19
8 11:06:00 Kõiv, Marek M40
9 11:07:00 Russow, Urve
<Tervisesport>
F45
10 11:08:00 Sepp, Aleksandr M35
11 11:09:00 Kaljumäe, Martin M35
12 11:10:00 Siimsen, Merle F45
13 11:11:00 Ragilo, Frank Aron
<KJK>
M-U17
14 11:12:00 Härmsalu, Jorma
<21CC Triatloniklubi>
M35
15 11:13:00 Ernes, Sander M35
16 11:14:00 Vaikmaa, Siim M40
17 11:15:00 Sazonov, Mark
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U19
18 11:16:00 Sepp, Regiina
<Rae rattaklubi >
F35
19 11:17:00 Daniel, Ken Uuesalu Spordiklubi M40
20 11:18:00 Rammul, Risto Uuesalu Spordiklubi M40
21 11:19:00 Kirch, Mareck Uuesalu Spordiklubi M40
22 11:20:00 Lumi, Margus Uuesalu Spordiklubi M45
23 11:21:00 Johanson, Marko
<RedBike>
M30
24 11:22:00 Rooni, Ron
<Cfc SPORDIKLUBI>
M-U15
25 11:23:00 Gristsenko, Ron
<CFC>
M-U19
26 11:24:00 Küttim, Rene M40
27 11:25:00 Uibo, Signe
<Tripassion Triatloniklubi>
F45
28 11:26:00 New, Frederick M65
29 11:27:00 Raag, Kaupo
<velo clubbers>
M40
30 11:28:00 Kull, Andre
<CC ROTA MOBILIS>
M40
31 11:29:00 Kiitam, Ivar
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U30
32 11:30:00 Port, Kristjan M60
33 11:31:00 Eenma, Siim
<Nõmme Rattaklubi>
M-U15
34 11:32:00 Palk, Esko
<vk Velron>
M50
35 11:33:00 Rozko, Aivar M55
36 11:34:00 Tammepuu, Riko
<Nõmme Rattaklubi>
M-U15
37 11:35:00 Tuul, Annika F40
38 11:36:00 Tulp, Rain
<KOMO>
M50
39 11:37:00 Tulp, Tiia F50
40 11:38:00 Nael, Margus M35
41 11:39:00 Vinogradov, Vladimir M50
42 11:40:00 Tarassov, Igor
<Nõmme Rattaklubi>
M55
43 11:41:00 Tarassov, Matvei
<Nõmme Rattaklubi>
M-U19
44 11:42:00 Lokk, Sulev
<ABEC>
M50
45 11:43:00 Metsamaa, Anneli F30
46 11:44:00 Kallak, Jaan
<Sakala SUKL>
M35
47 11:45:00 Treier, Maria
<CFC>
F-U15
48 11:46:00 Tammearu, Tarmo M40
49 11:47:00 Aduson, Gabriel Helmut
<CFC>
M-U17
50 11:48:00 Kivioja, Raimo M35
51 11:49:00 Jaago, Aivar M60
52 11:50:00 Floren, Ron-Thorren
<CFC>
M-U19
53 11:51:00 Laane, Kerttu-Liis
<Team Enervit Estonia>
F-U30
54 11:52:00 Arusaar, Aivo M30
55 11:53:00 Puusepp, Karlis M40
56 11:54:00 Pallas, Helari
<CityStock>
M40
57 11:55:00 Vahemaa, Madis
<Shoproller Kose AMK Cycling Team>
M45
58 11:56:00 Mets, Oliver M30
59 11:57:00 Ott, Indrek M40
60 11:58:00 Kübar, Rene M40
61 11:59:00 Kübar, Helen F35
62 12:00:00 Kall, Rando M45
63 12:01:00 Bronishevskaja, Zlata
<Maardu Kalevi Jalgrattakool>
F-U15
64 12:02:00 Vassiljev, Oleg
<Kalevi Jalgrattakool>
M60
65 12:03:00 Rohlin, Sven M50
66 12:04:00 Tuisk, Aidi Gerde
<CFC Spordiklubi>
F-U19
67 12:05:00 Rohtma, Valdek
<TÜ ASK>
M40
68 12:06:00 Rohtma, Katrin
<TÜ ASK>
F35
69 12:09:00 Olgo, Raivo
<Tripassion Triatloniklubi>
M50
70 12:10:00 Haljak, Antti M40
71 12:11:00 Vorontsov, Aleksei M45
72 12:12:00 Kasela, Taavi M35
73 12:13:00 Maajärv, Rene M45
74 12:14:00 Kruusalu, Zinaida F45
75 12:15:00 Mäe, Mati M30
76 12:16:00 Kask, Hendri M-U17
77 12:17:00 Vain, Ermet M40
78 12:18:00 Bauer, Mikk
<JK Paralepa>
M-U19
79 12:19:00 Olesk, Taivo M30
80 12:20:00 Sikk, Andres M40
81 12:21:00 Pajus, Rene M40
82 12:22:00 Noormets, Aivar M60
83 12:23:00 Fazõlov, Maksim
<Spordipartner>
M40
84 12:24:00 Kaljur, Hannah
<SmartSport>
F-U17
85 12:25:00 Knjazetski, Aleksandr M30
86 12:26:00 Tulk, Heiki
<TriPassion triatloniklubi>
M55
87 12:27:00 Purre, Egert
<Tripassion Triatloniklubi>
M30
88 12:28:00 Astafjev, Jevgeni
<WalleniumSPORT>
M30
89 12:29:00 Kutser, Indra
<CFC>
F-U23
Individual time trial 20 km (13:30-14:40)
  Start Name Team Age class
Search by start Search by name Search by team Search by class
1 13:30:00 Rebane, Rait M30
2 13:30:00 Kaur, Jaanus M55
3 13:31:00 Savitsch, Grete Maria F-U17
4 13:32:00 Savitsch, Gert Martin M-U15
5 13:33:00 Sinilill, Veronika
<CC Superior>
F45
6 13:34:00 Martjušev, Jevgeni M30
7 13:35:00 Laanemets, Meelis M45
8 13:36:00 Ord, Tõnu
<CC Superior>
M50
9 13:37:00 Kask, Ants
<Redbike>
M50
10 13:38:00 Nigul, Mathilde Manuela
<CFC>
F-U23
11 13:39:00 Nigul, Natali Nora
<CFC>
F-U15
12 13:40:00 Taal, Tanel
<21CC>
M35
13 13:41:00 Kotov, Raul
<velo clubbers>
M50
14 13:42:00 Tummeltau, Maive F55
15 13:43:00 Eesmaa, Sander
<Tripassion Triatloniklubi>
M-U30
16 13:44:00 hiob, laur M40
17 13:45:00 Kõiv, Kevin Kardo
<CFC Spordiklubi >
M-U19
18 13:46:00 Kõiv, Kardo
<RedBike >
M40
19 13:47:00 Sildvee, Rainer
<kinema.eu>
M35
20 13:48:00 Kanniste, Jaak M60
21 13:49:00 Voogla, Kaido
<KJK>
M40
22 13:50:00 Siltumena, Kitija
<Dobeles sporta skola>
F-U19
23 13:51:00 LIPSKIS, ANDREJS
<Engures sportam>
M35
24 13:52:00 Pani, Marek M45
25 13:54:00 ORUJÕE, JARNO M45
26 13:55:00 Lõiv, Paul
<Trismile >
M45
27 13:56:00 Guläjev, roland M40
28 13:57:00 Kaur, Väino
<Freesport>
M50
29 13:58:00 Matvejev, Tiit M-U23
30 13:59:00 Matvejev, Toomas
<Tri+Fit>
M30
31 14:00:00 Karpenko, Gleb
<Tartu2024/Balticchaincycling.com>
M-U23
32 14:01:00 Uulimaa, Ats
<Viko>
M-U23
33 14:02:00 Juntunen, Antti-Jussi
<Tartu2024/BalticChainCycling.com>
M-U23
34 14:03:00 Mirzojev, Artjom
<Tartu 2024 Balticchaincycling.com>
M-U23
35 14:04:00 Kullas, Harri
<Rattabaas>
M-U30
36 14:05:00 Rätsep, Kristjan M30
37 14:06:00 Siim, Alex M30
38 14:07:00 Lätt, Viljar M35
39 14:08:00 Trestip, Janete F-U30
40 14:09:00 Lepik, Jaanus M30
41 14:10:00 Tursman, Kristo-Kalvet M40
42 14:11:00 Toomla, Ragnar
<21CC Triatloniklubi>
M40
43 14:12:00 Lehtsaar, Mattias Jonatan
<CFC spordiklubi>
M-U19
44 14:13:00 Poller, Kaisa F30
45 14:14:00 Kerner, Argo
<velo clubbers>
M50
46 14:15:00 Vimberg, Vjacheslav M45
47 14:16:00 Kuuskman, Carol
<cfc>
F-U23
48 14:17:00 Kalm, Kelly
<Spordiklubi CFC>
F-U30
49 14:18:00 Moks, Marin F35
50 14:19:00 Tamm, Lauri
<Kalevi Jalgrattakool>
M-U17
51 14:20:00 Baranovski, Sergei
<I Love Supersport>
Uuesalu Spordiklubi M35
52 14:21:00 Pavljukov, Maksim M35
53 14:22:00 Kalverss, Matiss
<BELO Cycling project>
M-U19
54 14:23:00 Ööman, Marko
<REDBIKE>
M45
55 14:24:00 Põldre, Urmas
<UP Sport>
M50
56 14:25:00 Klaos, Hugo M40
57 14:26:00 Hein, Danel M45
58 14:27:00 Hein, Oskar M-U17
59 14:28:00 Tamm, Rauno
<Korvpalliklubi Quercus>
M35
60 14:29:00 Lepikson, Kristin
<Pyssid>
F35
61 14:30:00 Sõber, Ahto M50
62 14:31:00 Lepikson, Robert M-U13
63 14:32:00 Petrov, Vitali Uuesalu Spordiklubi M35
64 14:33:00 Pohl, Marko
<A&T Sport Team>
M30
65 14:34:00 Tamm, Reimo
<Korvpalliklubi Quercus>
M35
66 14:35:00 Saul, Evar
<Kuusalu rattaklubi>
M-U17
67 14:36:00 Pohl, Lauren
<cfc>
F-U15
68 14:37:00 Õun, Joosep-Mattias
<CFC>
M-U19
69 14:38:00 Lugenberg, Annikki
<CFC>
F-U17
70 14:39:00 Lugenberg, Arvi
<CFC>
M50
Running 3 km (14:45-15:00)
  Start Name Team Age class
Search by start Search by name Search by team Search by class
1 14:45:00 Pihlakas, Marko M35
2 14:45:30 Kaur, Jaanus M55
3 14:46:00 Vinogradov, Vladimir M50
4 14:46:30 Savitsch, Grete Maria F-U17
5 14:47:00 Ingerma, Peeter
<UPSport/Kats&Pets>
M45
6 14:47:30 Lugenberg, Külliki
<CFC>
F40
7 14:48:00 Rohlin, Sven M50
8 14:48:30 Mändla, Oliver M-U30
9 14:49:00 Juhkov, Janar
<Treeningpartner Sportland jooksutiim>
M30
10 14:49:30 New, Frederick M65
11 14:50:00 Välja, Maikel Magnus M-U13
12 14:50:30 Jaunmuktane, Karina
<Täppsportlased>
F30
13 14:51:00 Värik, Hanna-Liisa F-U17
14 14:51:30 Voogla, Kaido
<KJK>
M40
15 14:52:00 Põldre, Karl Mihkel
<UP Sport>
M-U13
16 14:52:30 Luts, Vello
<Aave spordiklubi>
M50
17 14:53:00 Sau, Mari-Liis F45
18 14:53:30 Liiver, Aimar M45
19 14:54:00 Laane, Max Sander
<Treeningpartner>
M-U19
20 14:54:30 Väizanen , Hele F35
21 14:55:00 Peterson, Kristjan
<Redbike team>
M35
22 14:55:30 Särak, Ivo M40
23 14:56:00 Maidla, Margus
<Treeningpartner>
M45
24 14:56:30 Rudkovska, Ievgeniia
<Crossfit Peetri>
Uuesalu Spordiklubi F30
25 14:57:00 Tameri, Tarvi
<Jooksurullid>
M35
26 14:57:30 hanga, karol
<Rapla jooksuklubi>
M-U23
27 14:58:00 Savitsch, Gert Martin
<Tabasalu TK>
M-U15
28 14:59:00 Eelmets, Ann Helen F-U15
29 14:59:30 Tippi, Bert
<CFC Spordiklubi >
M30
Individual time trial 20 km (16:00-17:30)
  Start Name Team Age class
Search by start Search by name Search by team Search by class
1 16:00:00 Rubenis, Normunds M55
2 16:01:00 Kļaviņš, Laimonis M55
3 16:02:00 Kalverss, Maris
<Salaspils>
M40
4 16:03:00 Punane, Marian
<Porter Racing>
F35
5 16:04:00 Kägu, Hannes
<Jetoil AS>
M50
6 16:05:00 Mätas, Egle F35
7 16:06:00 Lepik, Janno M35
8 16:07:00 Eensalu, Anders
<Metek>
M35
9 16:08:00 Nemeth, Roland
<SK Jooksupartner>
M40
10 16:09:00 Kupp, Artur
<CFC Spordiklubi>
M-U19
11 16:10:00 Männi, Anatoli
<KJK>
M70
12 16:11:00 Viska, Indrek
<MYBODY.ee>
M35
13 16:12:00 Valkman, Andre
<Metek>
M35
14 16:13:00 Karo, Erko
<Metek>
M45
15 16:14:00 Sild-Neeme , Eike
<Trismile >
F40
16 16:15:00 Kaupmees, Margus
<Velopete>
M40
17 16:16:00 Caune, Vismants
<SALASPILS ZĪRIŅI>
M75
18 16:17:00 Jauhiainen , Arttu Mattias
<CFC >
M-U23
19 16:18:00 Butorin, Aleksandr M40
20 16:19:00 Teder, Vello
<Aave spordiklubi>
M55
21 16:20:00 Luts, Vello
<Aave spordiklubi>
M50
22 16:21:00 Välja, Maikel Magnus M-U13
23 16:22:00 Prančs, Jānis
<Veloklubs>
M65
24 16:23:00 Prous, Priit M35
25 16:24:00 Rüütel, Alo M-U30
26 16:25:00 Kooser, Arthur
<CFC>
M-U30
27 16:26:00 Sau, Mari-Liis F45
28 16:27:00 Timmermann, Toomas M30
29 16:28:00 Kasenomm, Priit M45
30 16:29:00 Sokk, Harri
<Tabasalu Triatloniklubi>
M30
31 16:30:00 Piiritalo, Janis
<Haanja RK>
M35
32 16:31:00 Kristal, Tõnis M55
33 16:32:00 Väinola, Christopher
<KJK>
M-U17
34 16:33:00 Gorov, Aleksei M40
35 16:34:00 Markus, Mart
<Tallinna Kiiruisuklubi>
M30
36 16:35:00 Novitski, Janar M40
37 16:36:00 Valk, Hillar
<VOC/Rattabaas>
M75
38 16:37:00 Mõttus, Matthias
<Haanja Rattaklubi>
M-U15
39 16:38:00 Mõttus, Mari-Liis
<Haanja Rattaklubi>
F-U30
40 16:39:00 Tühis, Anneli
<21cc>
F40
41 16:40:00 Saaremäe, Liivar M35
42 16:41:00 Suppi, Ahti
<Trismile>
M40
43 16:42:00 Laaniste, Mart
<Järva-Jaani RSK>
M45
44 16:43:00 Martma, Kert
<CFC>
M35
45 16:44:00 Mikk, Margus M45
46 16:45:00 Einroos, Evert
<CC Rota Mobilis>
M-U30
47 16:46:00 Einroos, Henri
<CC Rota Mobilis>
M-U19
48 16:47:00 Kitt, Robert M40
49 16:48:00 Peterson, Kristjan
<Redbike team>
M35
50 16:49:00 Nõmme, Anre
<Saare Paraspordi Selts>
M45
51 16:50:00 Demjantshuk, Vladimir
<Refonda Sports Team>
M35
52 16:51:00 Gordienko , Konstantin
<Refonda Sports Team>
M35
53 16:52:00 Väizanen , Hele F35
54 16:53:00 MacLeod, Kate
<CFC>
F-U30
55 16:54:00 Treufeldt, Ülo
<KJK>
M70
56 16:55:00 Siim, Marek M40
57 16:56:00 Hoog, Harro
<DMT Insenerid OÜ>
M35
58 16:57:00 Koosapoeg, Kaarel M30
59 16:58:00 Evendi, Kristi F40
60 16:59:00 Evendi, Rando Marten M-U23
61 17:00:00 Vare, Priit
<Hawaii Express>
M45
62 17:01:00 Põlda, Aivar M35
63 17:02:00 Märtson, Märt M-U30
64 17:03:00 Elling, Toomas
<Rae Rattaklubi>
M45
65 17:04:00 Vaiksaar, Vidrik
<Tripassion Triatloniklubi>
M30
66 17:05:00 Tõnutare, Anett
<Tripassion Triatloniklubi>
F30
67 17:06:00 Näks, Einar
<Rae Rattaklubi>
M40
68 17:07:00 Uibo, Hermo
<Rae Rattaklubi>
M40
69 17:08:00 Lepp, Emeri
<Kulgur Team>
M40
70 17:09:00 Värv, Sander
<Rekord CC>
M35
71 17:10:00 Vasarik, Aarne M40
72 17:11:00 Reinpõld, Risto M40
73 17:12:00 Raaper, Risto
<Sparta rattagrupp>
M35
74 17:13:00 Kirillova, Jelena F40
75 17:14:00 Juus, Aivar M40
76 17:15:00 Lepp, Kristjan
<Elisa Spordiklubi>
M35
77 17:16:00 Salm, Martti
<21cc Triatloniklubi>
M30
78 17:17:00 Küüt, Oskar
<CFC Spordiklubi>
M-U17
79 17:18:00 Lemloch, Loore
<CFC>
F-U13
80 17:19:00 Steinburg, Greete
<Spordiklubi Rakke>
F-U30
81 17:20:00 Irbe, Birgit
<Nõmme Rattaklubi>
F-U15
82 17:21:00 Huik, Laura
<21CC Triatloniklubi>
F30
83 17:22:00 Alunurm, Alo M50
84 17:23:00 Notton, Rauno
<cfc>
M-U19
85 17:24:00 Bõtškov, Mihhail
<InFocus Team>
M30
86 17:25:00 Lagenõmm, Aivar
<Järva-Jaani RSK>
M45
87 17:26:00 Tomson, Mart M50
88 17:27:00 Tenno, Ander M40
89 17:28:00 Longa, Ieva F40
90 17:29:00 Ööbik, Antti M45
Individual time trial 20 km (18:30-19:00)
  Start Name Team Age class
Search by start Search by name Search by team Search by class
1 18:30:00 Särak, Ivo M40
2 18:31:00 Maidla, Margus
<Treeningpartner>
M45
3 18:32:00 Pennert, Vladimir
<Järva-Jaani RSK>
M65
4 18:33:00 Leino, Peep M40
5 18:34:00 Künnapuu, Ingomar M40
6 18:35:00 Kapten, Liis
<21CC Triatloniklubi>
F-U15
7 18:36:00 Tammer, Meelis M45
8 18:37:00 Visnapuu, Tarmo
<VIIMSI SPORT>
M40
9 18:38:00 Kukk, Janek-Robin
<Kalevi jalgratta kool>
M-U19
10 18:39:00 Raie, Arabella F-U13
11 18:40:00 Toper, Janar M35
12 18:41:00 Kaares, Gregor
<FNT Spordiklubi>
M-U30
13 18:42:00 Altraja, Martin M30
14 18:43:00 Aksin, Janno
<Hawaii Express>
M40
15 18:44:00 Vilms, Lii
16 18:45:00 Veesalu, Raul M55
17 18:46:00 Rikkas, Henrik M55

Total 295

TULEMUSED / RESULTS 2020

ETAPPVÕISTLUSTE TULEMUSEDVÕISTLUSTE ÜLESED TULEMUSEDSARJA KOONDARVESTUS
1. etapp Kose-Ristil 31.05.2020
     • Eraldistart 20 km
     • Jooks 3 km
    
2. etapp Arukülas 07.06.2020
     • Eraldistart 20 km
     • Jooks 4 km

ratas, absoluutarvestus
ratas, mehed
ratas, naised
ratas, vanuseklassid
jooks
jooks + ratas

3. etapp Kiilis 14.06.2020
     • Eraldistart 25 km
     • Jooks 5 km

ratas, absoluutarvestus
ratas, mehed
ratas, naised
ratas, vanuseklassid
jooks
jooks + ratas

4. etapp Jüris 21.06.2020
     • Eraldistart 15 km
     • Jooks 6 km

ratas, absoluutarvestus
ratas, mehed
ratas, naised
ratas, vanuseklassid
jooks
jooks + ratas

5. etapp Viimsis 28.06.2020
     • Eraldistart 14 km
     • Jooks 7 km

ratas, absoluutarvestus
ratas, mehed
ratas, naised
ratas, vanuseklassid
jooks
jooks + ratas