Legend Ervin Korts-Lauri edu saladus: trenn oli enne trenni tehtud

Ervin Korts-Lauri nimi on Filter Temposarja ja Filtermaanteekarikasarja ajalooraamatus tähtsal kohal. Kümme aastat tagasi sai temast esimene rattur, kes pälvinud üldvõidu mõlemas sarjas. Suvel 33-aastaseks saav Korts-Laur on mõnda aega võistlusspordist taandunud ja tema elus on esikohal muud väärtused. AeroBike pressiteenistus otsis mehe üles ning üheskoos meenutati vanu häid aegu ja vaadati tulevikku.

 

Ervin Korts-Laur, Sa võitsid Filter Temposarja, toonase nimega AeroBike.ee Temposõidu Karikasarja aastatel 2009-2010. Sinu esimesest võidust möödub tänavu kümme aastat. Mis Sulle esimesena toonasest ajast meenub?
Oli meeldiv Eestis tagasi olla ja Proklubi all võistlustel osaleda. Nauditav aeg, mis sai peamiselt sporti tehes veedetud.

Sa olid tuntud selle poolest, et olid super hea temposõitja, ent mitte nii särav grupisõitudes. Sellest hoolimata õnnestus Sul 2009. aastal teha kuldne duubel ning võita ka Filter Maanteekarikasarja, toonase nimega Eesti Maanteekarikasarja esimene hooaeg. Kumba neist võitudest tagasi vaadates olulisemaks pead?
Temposõit oli mulle huvitavam, sest seal tuleb rajal sõltumatu olla ja oma ressursse viimase meetrini kasutada.

Oma võiduaastatel olid Eesti temposõidu suveräänne valitseja, kes saavutas sisuliselt legendi staatuse. Kas teadsid, et vanemad temposõitjad meenutavad ja toovad siiani noortele eeskujuks Sinu toonast taset?
Ilmselt need viimasel minutil maalt Kalevi Jalgrattakooli trenni sõidud andsid eeldused. Igal korral sõitsin minut hiljem välja ja ikka jõudsin õigeks ajaks kohale. Põhimõtteliselt oli trenn juba enne trenni tehtud. Ma ei tooks eeskujuks tulemusi, vaid pigem läbi selle nähtavat kirge. Seejuures võiks kindlasti jääda ikka inimeseks ja oma piire teatud võtetega mitte ületada.

Viimastel aastatel pole Sind enam rattaradadel näha olnud. Miks oled rattaspordist taandunud?
Elu tuli peale, kõik võlad sai paari aasta jooksul rohkem kui tasa tehtud. Õppisin nii Tallinna tehnikaülikoolis kui ka IT Kolledžis, mida ma ei lõpetanud. Jätkasin TTÜ-s IT-spetsialistina töötades. Sellel perioodil tuuritasin ka mööda maailma rahvatantsurühmaga Koidupuna.

Mis täidab Sinu päevi täna? Mis toob leiva lauale ja millega tegeled vabal ajal?
Täna olen TalTechis arvutitöökoha teenusehaldur ja töötan kahes perefirmas. Vaba aeg kulub tegevusteks koos perega ja puhkuseid eelistan veeta Euroopa mägistel matkaradadel.

Kas ja palju hoiad end kursis Eesti rattaspordis toimuvaga?
Pigem ei ole kursis, sest ei ole ise selle sees. Samas tean, et rattaspordi tase ja populaarsus on tõusnud.

Kas näed, et kunagi teed harrastussportlasena tagasituleku rattasporti?
Sõidan ratast ka praegu, kuid mitte tulemuste saavutamiseks, vaid pigem tööle, metsa mustikaid korjama või lihtsalt ilusa ilma nautimiseks. Ei usu, et enam aja peale sõitma hakkan.

Millised soovitused annaksid ratturiteel kaasa tänastele noortele?
Hoida hinge asja juures. Samas see ei ole nii lihtne, kui võiks arvata, sest elus on vaja samal ajal ka tasakaalu. Tulemuse saavutamisel mängib rolli rohkem tegureid, kui võiks arvata.

Kuidas hindad tagasivaadates Filter Temposarja ja Filter Maanteekarikasarja võidu rolli ja tähtsust oma ratturikarjääris?
Nägin seda kui rahuldavat punkti oma karjäärile.

Sinu võiduaastal oli Filter Temposarjas kaheksa ja Filter Maanteekarikasarjas neli etappi. Samas temposarja esimene hooaeg sisaldas näiteks 12 etappi. Milline on Sinu meelest optimaalne võistlussarja osavõistluste arv?
Siin eelistaks kaheksat etappi, et nii osaleja kui ka korraldaja saaks magusama maasika.

Distantsilt tagasi vaadates - kas oskad anda Filter Temposarjale ja/või Filter Maanteekarikasarjale mõne soovituse?
Näen, et sarja korraldaja pühendumus on ilmselt kaaskorraldajatele edasi kantud ja seda tuleks hoida. Läbiv joon võiks olla ka jätkusuutliku ühiskonna väärtuste juurutamine. See läheks noortele kindlasti peale.

Sina võitsid Filter Temposarja kaks korda. Hiljem on kahekordseks võitjaks kroonitud ka Kert Martma ning suisa kolmekordseks võitjaks on tulnud Ivo Suur. Mis pilguga vaatad, kui Sinu omaaegsed rekordid üle sõidetakse? Kas sul on hea meel, et rattasport elab ja areneb või hiilib ligi ka mõte, et oleks võinud omal ajal mõne hooaja rohkem temposarjale keskenduda, et rekordeid ikka enda käes hoida?
Elu läheb õnneks edasi ja sellised rekordite parandused on loomulikud. Tagasi vaadates näen tulemuste asemel teisi väärtusi.

Kui jutt juba rekorditele läks, siis üks rekord on Sinu nimel siiani! Kui päris täpne olla, siis jagad seda tiitlit Ivo Suurega. Sina 2009. aastal ja Ivo 2015. aastal olete senimaani ainsad, kes on suutnud ühel ja samal aastal võita nii Filter Temposarja kui ka Filter Maanteekarikasarja. Mis tunde see Sinus tekitab?
Et tugev temposõitja võib olla tasemel ka grupisõidus.

Sina, Ivo Suur ja Kert Martma olete oma võidud saavutanud üsna suures ajalises nihkes. Kui aga korra mõttega mängida ja teoretiseerida, siis mis Sa pakud, kes oleks võitnud hüpoteetilises olukorras, kus oma parimas esimese võiduaasta vormis oleksite kõik kolm korraga joonel?
Mina oleks võitnud.

Mida sooviksid lõpetuseks lisada?
Ka temposõidu võit tuleb tänu tiimile ja toetajatele, kes mul hästi meeles on.