Filter Maanteekarikasari / 7. stage / Suur-Munamäe 18.08.2019

The first round of pre registrtaion will end up on Wednesday midnight before the race week. The second round of preregistatrion will end up on Wednesday midnight of the race week.

Long race 88,3 km
# Name Team Age class
1 Tulp, Rain
<Komo>
M50
2 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M45
3 Liin, Alar M40
4 Karpov, Anton LIDER Kingisepp M35
5 Floren, Ron-Thorren M-U19
6 Pern, Kaido M30
7 Koger, Siim M35
8 Kodasma, Marek M40
9 Kriisa, Toomas M50
10 Mänd, Margus M45
11 Nõmmeots, Priit M40
12 Nikiforov, Igor M55
13 Kompus, Meelis M45
14 Kiskonen, Eero M45
15 Tarvis, Peeter M-U30
16 Raidma, Steven M40
17 Kõiv, Kardo M35
18 Raivet, Jaan M40
19 Kahem, Simmo M30
20 Rubenis , Normunds M55
21 Kalm, Marika F40+
22 Dobrodeev, Sergei LIDER Kingisepp M45
23 Rahnel, Priit M45
24 Demjantshuk, Vladimir
<AngryBoysSports >
M35
25 Kalm, Kelly
<CFC Spordiklubi>
CFC Spordiklubi F-U30
26 Nisu, Oskar Cycling Tartu M-U30
27 Kiskonen, Siim Cycling Tartu M-U30
28 Sankmann, Joosep Cycling Tartu M-U30
29 Prangel, Kristo Cycling Tartu M-U30
30 Ärm, Rait Cycling Tartu M-U30
31 Johanson, Kristjan Cycling Tartu M-U30
32 Kirs, Hannes
<Lõunakeskus>
M40
33 Mandri, Rene
<Lõunakeskus>
M35
34 Kalm, Toomas
<Saksa Automaatika ProShop Team>
Saksa Automaatika ProShop Team M45
35 Kiisma, Tauri M30
36 Port, Kristjan M55
37 Mihhailov, Viktor Hawaii Express Narva M50
38 Kolessov, Jevgeni
<InFocus Team>
M30
39 Seppa, Raul M45
40 Kärner, Mart
<Peloton>
Peloton M50
41 Kesper, Raino M40
42 Aia, Kardo Püha Loomaaed M30
43 Tiisler, Toomas ALPTER M45
44 Parv, Alar ALPTER M45
45 Karpenko, Sergei Hawaii Express Narva M45
46 Zagitov, Andrei Hawaii Express Narva M50
47 Prommik, Martin M35
48 Marrandi, Rain M35
49 Adajatullin, Rustam
<inFocus>
M45
50 Vlassov, Jüri
<CC Rekord>
M40
51 Kell, Kevin Kalle M-U30
52 Hütt, Oliver Harris M-U19
53 Orlovski, Peep A. Le Coq Team M30
54 Zaletajev, Toomas M50
55 Varik, Marko M35
56 Rätsep, Tõnis M50
57 Mikson, Margus M40
58 Kikkas, Riho M40
59 Palm, Tõnno A&T Sport Team M45
60 Mäkelä, Antti
<JäPy>
M40
61 Pallas, Helari M40
62 Gordienko , Konstantin M30
63 Jõeäär, Gert CFC Spordiklubi M30
64 Maidre, Oskar CFC Spordiklubi M-U30
65 Kooser, Artur CFC Spordiklubi M-U30
66 Jõeäär, Marten CFC Spordiklubi M-U30
67 Kupp, Artur CFC Spordiklubi M-U19
68 Floren, Ron Thorren CFC Spordiklubi M-U19
69 Saar, Marek Orkla Tiim M35
70 Põder, Kaspar Orkla Tiim M-U30
71 Lainemäe, Rauno Orkla Tiim M-U30
72 Salumäe, Priit Hawaii Express M50
73 Kopli, Tarmo Hawaii Express M40
74 Kivistik, Gert Hawaii Express M-U30
75 Aksin, Janno Hawaii Express M40
76 Tarmu, Ragnar Hawaii Express M35
77 Nikolaevski, Evgeni Hawaii Express M30
78 Krusemann, Magnus A&T Sport Team M40
79 Kippasto, Margo A&T Sport Team M40
80 Savisikk, Kristjan Lennujaama Spordiklubi 1 M30
81 Markus, Mart Lennujaama Spordiklubi 1 M-U30
82 Põld, Ivo Lennujaama Spordiklubi 1 M50
83 Jeret, Timmo VIIMSI SPORT I M-U30
84 Lillesaar, Tanel VIIMSI SPORT I M35
85 Aule, Krister VIIMSI SPORT I M40
86 Kallakmaa, Teet Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M50
87 Kuresoo, Rain Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
88 Hermaküla, Hannes M50
89 Kuljus, Viljar
<Fixus Team>
M35
90 Prous, Priit Saksa Automaatika ProShop Team M35
91 Kalde, Meelis M40
92 Strikholm, Peeter
<Püha Loomaaed>
M40
93 Utar, Urmo M30
94 Lebedinskii, Dmitrii
<PskovSkiTeam>
M40
95 Parygin, Dmitry
<Pskov Ski Team>
Peloton I M40
96 Õun, Deivil
<KV TVJ>
M40
97 Annion, Silver
<Hawaii Express Team>
M35
98 Eljas, Avo Püha Loomaaed M45
Short race 43,7 km
# Name Team Age class
1 ILLAK, Peeter M50
2 Tulp, Tiia
<Tervisesport>
F40+
3 Lugenberg, Arvi
<CFC>
M45
4 Rooba, Martti M35
5 Jaago, Aivar M60
6 Kuusk, Enn M70+
7 Tamm, Bruno M45
8 Umbleja, Mati M60
9 Kotkas, Aivar M40
10 Valg, Marek M40
11 Kask, Sten M-U30
12 Vene, Sven M50
13 Palts, Imre M50
14 Meltsas, Veiko M45
15 Alaru, Riho M30
16 Luusepp, Leino M40
17 Pindel, Renar M35
18 Ots, Riho M35
19 Nikopenzius, Ivar M40
20 Talviste, Tarvi M45
21 Pletiens, Ilgvars M60
22 Klavinš, Laimonis M55
23 Sokolovs, Janis M65
24 Rutka, Daiga F40+
25 Kalm, Marika F40+
26 Rõzko, Aivar
<Kalev>
M55
27 näss, margo M50
28 Kippasto, Kai A&T Sport CarTrans F40+
29 Kuldmäe, Toivo Püha Loomaaed M55
30 Johanson, Marko Püha Loomaaed M30
31 New, Frederick M65
32 Pähk, Margus M40
33 Kalliste, Veiko
<Mikitamäe Aironmään Klubi>
M35
34 Raadik, Indrek M40
35 Lood, Illar
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M30
36 Ots, Ave
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
F-U30
37 Niidumaa, Anni
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
F30
38 Veidenberg, Peeter M65
39 Lepik, Janno M30
40 Külv, Hannes
<Tartu ülikooli akadeemiline spordiklubi>
M30
41 Reiu, Andres
<Omniva Spordiklubi>
M50
42 Kütt, Vello
<Omniva Spordiklubi>
M50
43 Reiu, Sven
<Omniva Spordiklubi>
M-U30
44 Fjodorov, Nikolai
<Omniva Spordiklubi>
M60
45 Mõrd, Rando A. Le Coq Team M50
46 Mölder, Veiko A. Le Coq Team M50
47 Rehi, Maila A. Le Coq Team F40+
48 Tepaskent, Margus A. Le Coq Team M35
49 Kukk, Aivo Saksa Automaatika ProShop Team M60
50 Kuhlap, Kaupo
<Cosmos>
M50
51 Ruus, Oliver M30
52 Toomsalu, Ilmar Lennujaama Spordiklubi 1 M50
53 Pärtel, Marko Lennujaama Spordiklubi 1 M45
54 Piire, Aare Lennujaama Spordiklubi 1 M45
55 Haav, Viljar VIIMSI SPORT II M40
56 Paat, Jürgen VIIMSI SPORT II M35
57 Palts, Imre VIIMSI SPORT II M50
58 Pihtjõe, Janek VIIMSI SPORT II M40
59 Soodla, Oole Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
60 Linkgreim, Jaanus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
61 Lagenõmm, Aivar Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
62 Linkgreim, Margus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
63 Laaniste, Mart Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M45
64 Teder, Maidu Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
65 Raja, Andres Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
66 Must, Tene Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. F-U30
67 Laul, Raines
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M35
68 Teder, Vello Aave Spordiklubi M55
69 Ots, Rait Aave Spordiklubi M40
70 Luts, Vello Aave Spordiklubi M40
71 Tammisto, Priit
<CFC>
M60
72 Hintser, Jaanus
<Fixus Team>
M45
73 Ennok, Tarmo
<CC Rota Mobilis>
M45
74 Lebedev, Igor
<PskovSkiTeam>
M60
75 Pestriakov, Sergei
<PskovSkiTeam>
M55
76 Pravilov, Egor M50
77 Nõmme, Anre M45
78 Sõber, Ahto
<Rae Rattaklubi >
M45
79 Järvet, Heiti M40
80 Õitspuu, Sergei
<RedBike>
M45
81 Visnapuu, Tarmo VIIMSI SPORT II M40
82 Tito, Birgit VIIMSI SPORT II F-U30
Youth race 43,7 km
# Name Team Age class
1 Treier, Maria
<CFC>
F-U15
2 Lugenberg, Annikki
<CFC>
F-U15
3 Õun, Joosep-Mattias M-U17
4 Kõiv, Kevin Kardo M-U17
5 Eenma, Siim M-U15
6 Lehtsaar, Mattias Jonatan
<CFC>
M-U17
7 Verliin, Lauri
<Tartu Ülikooli Akateemiline Spordiklubi>
M-U17
8 Hion, Oliver
<Nõmme Rattaklubi>
M-U17
9 Sazonov, Mark
<Maardu Kalevi Jalgrattakool>
Kalevi Jalgrattakool M-U17
Leisure ride
# Name Team Age class
1 Miljand, Argo M45
2 Leben, Marek
<Shoproller Kose AMK ct>
M40
3 Juursoo, Meelis M45
4 Prii, Klaarika F30
Children race 2 km
# Name Team Age class
1 Ormus, Emmanuel
<Nõmme Rattaklubi>
M-U11
2 Mitt, Harrot
<Cosmos>
M-U11
3 Nõmm, Rasmus
<Nõmme Rattaklubi>
FILTER M-U11
4 Nõmm, Rasmus
<Nõmme Rattaklubi>
FILTER M-U11
5 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
6 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
7 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
8 Härm, Robin M-U11
9 Kajo, Herlen
<Kuusalu rattaklubi>
M-U11
Children race 1 km
# Name Team Age class
1 Kalm, Kenerth
<CFC Spordiklubi>
CFC Spordiklubi M-U10
2 Ormus, Elvis
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
3 Ormus, Dominic
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
4 Sepp, Jesse-Revo M-U10
5 Rooba, Frank Martin M-U10
6 Härm, Meriliis F-U10
7 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
8 Mandel, Markus
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
9 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
10 Irbe, Adrian
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
Children race 400 m
# Name Team Age class
1 Lumi, Jakob
<Cosmos>
M-U7
2 Kaupmees, Kermo M-U7
3 kaljur, Mikk Markus M-U7
Children race 200 m
# Name Team Age class
1 Sepp, Kaspar-Romero M/F-U5
2 Nurk , Andro-Steve M/F-U5
3 Kajo, Kaspar M/F-U5
4 Lepik, Eliise M/F-U5
5 Lepik, Anete M/F-U5
6 kaljur, Hugo Rasmus M/F-U5
Total 221