Filter Maanteekarikasari / Final / Viljandi 31.08.2019

The first round of pre registrtaion will end up on Wednesday midnight before the race week. The second round of preregistatrion will end up on Wednesday midnight of the race week.

Long race 97 km
# Name Team Age class
1 Tulp, Rain
<Komo>
M50
2 Ivanov, Yuriy LIDER Kingisepp M45
3 Liin, Alar M40
4 Karpov, Anton LIDER Kingisepp M35
5 Floren, Ron-Thorren M-U19
6 Pern, Kaido M30
7 Koger, Siim M35
8 Kodasma, Marek M40
9 Kriisa, Toomas M50
10 Mänd, Margus M45
11 Nõmmeots, Priit M40
12 Nikiforov, Igor M55
13 Kompus, Meelis M45
14 Kiskonen, Eero M45
15 Tarvis, Peeter M-U30
16 Raidma, Steven M40
17 Kõiv, Kardo M35
18 Raivet, Jaan M40
19 Kahem, Simmo M30
20 Rubenis , Normunds M55
21 Kalm, Marika F40+
22 Dobrodeev, Sergei LIDER Kingisepp M45
23 Rahnel, Priit M45
24 Demjantshuk, Vladimir
<AngryBoysSports >
M35
25 Kalm, Kelly
<CFC Spordiklubi>
CFC Spordiklubi F-U30
26 Nisu, Oskar Cycling Tartu M-U30
27 Kiskonen, Siim Cycling Tartu M-U30
28 Sankmann, Joosep Cycling Tartu M-U30
29 Prangel, Kristo Cycling Tartu M-U30
30 Ärm, Rait Cycling Tartu M-U30
31 Johanson, Kristjan Cycling Tartu M-U30
32 Kirs, Hannes
<Lõunakeskus>
M40
33 Mandri, Rene
<Lõunakeskus>
M35
34 Kalm, Toomas
<Saksa Automaatika ProShop Team>
Saksa Automaatika ProShop Team M45
35 Kiisma, Tauri M30
36 Port, Kristjan M55
37 Mihhailov, Viktor Hawaii Express Narva M50
38 Kolessov, Jevgeni
<InFocus Team>
M30
39 Seppa, Raul M45
40 Kärner, Mart
<Peloton>
Peloton M50
41 Kesper, Raino M40
42 Aia, Kardo Püha Loomaaed M30
43 Tiisler, Toomas ALPTER M45
44 Parv, Alar ALPTER M45
45 Karpenko, Sergei Hawaii Express Narva M45
46 Zagitov, Andrei Hawaii Express Narva M50
47 Prommik, Martin M35
48 Marrandi, Rain M35
49 Adajatullin, Rustam
<inFocus>
M45
50 Kell, Kevin Kalle M-U30
51 Hütt, Oliver Harris M-U19
52 Orlovski, Peep A. Le Coq Team M30
53 Zaletajev, Toomas M50
54 Varik, Marko M35
55 Rätsep, Tõnis M50
56 Mikson, Margus M40
57 Kikkas, Riho M40
58 Palm, Tõnno A&T Sport Team M45
59 Mäkelä, Antti
<JäPy>
M40
60 Pallas, Helari M40
61 Gordienko , Konstantin M30
62 Jõeäär, Gert CFC Spordiklubi M30
63 Maidre, Oskar CFC Spordiklubi M-U30
64 Kooser, Artur CFC Spordiklubi M-U30
65 Jõeäär, Marten CFC Spordiklubi M-U30
66 Kupp, Artur CFC Spordiklubi M-U19
67 Floren, Ron Thorren CFC Spordiklubi M-U19
68 Saar, Marek Orkla Tiim M35
69 Põder, Kaspar Orkla Tiim M-U30
70 Lainemäe, Rauno Orkla Tiim M-U30
71 Salumäe, Priit Hawaii Express M50
72 Kopli, Tarmo Hawaii Express M40
73 Kivistik, Gert Hawaii Express M-U30
74 Aksin, Janno Hawaii Express M40
75 Tarmu, Ragnar Hawaii Express M35
76 Nikolaevski, Evgeni Hawaii Express M30
77 Krusemann, Magnus A&T Sport Team M40
78 Kippasto, Margo A&T Sport Team M40
79 Savisikk, Kristjan Lennujaama Spordiklubi 1 M30
80 Markus, Mart Lennujaama Spordiklubi 1 M-U30
81 Põld, Ivo Lennujaama Spordiklubi 1 M50
82 Jeret, Timmo VIIMSI SPORT I M-U30
83 Lillesaar, Tanel VIIMSI SPORT I M35
84 Aule, Krister VIIMSI SPORT I M40
85 Kallakmaa, Teet Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M50
86 Puhke, Marcus FILTER M-U30
87 Kuresoo, Rain Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
88 Salumäe, Madis M-U30
89 Hermaküla, Hannes M50
90 Kuljus, Viljar
<Fixus Team>
M35
91 Baumann, Priit M35
92 Prous, Priit Saksa Automaatika ProShop Team M35
93 Utar, Urmo M30
94 Õun, Deivil
<KV TVJ>
M40
95 Annion, Silver
<Hawaii Express Team>
M35
96 Eljas, Avo Püha Loomaaed M45
Short race 38 km
# Name Team Age class
1 ILLAK, Peeter M50
2 Tulp, Tiia
<Tervisesport>
F40+
3 Lugenberg, Arvi
<CFC>
M45
4 Rooba, Martti M35
5 Aas, Andres M40
6 Jaago, Aivar M60
7 Kuusk, Enn M70+
8 Tamm, Bruno M45
9 Umbleja, Mati M60
10 Kotkas, Aivar M40
11 Valg, Marek M40
12 Kask, Sten M-U30
13 Vene, Sven M50
14 Palts, Imre M50
15 Meltsas, Veiko M45
16 Alaru, Riho M30
17 Luusepp, Leino M40
18 Pindel, Renar M35
19 Ots, Riho M35
20 Nikopenzius, Ivar M40
21 Talviste, Tarvi M45
22 Pletiens, Ilgvars M60
23 Klavinš, Laimonis M55
24 Sokolovs, Janis M65
25 Kalm, Marika F40+
26 Rõzko, Aivar
<Kalev>
M55
27 näss, margo M50
28 Kippasto, Kai A&T Sport CarTrans F40+
29 Kuldmäe, Toivo Püha Loomaaed M55
30 Johanson, Marko Püha Loomaaed M30
31 New, Frederick M65
32 Pähk, Margus M40
33 Kalliste, Veiko
<Mikitamäe Aironmään Klubi>
M35
34 Raadik, Indrek M40
35 Lood, Illar
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M30
36 Ots, Ave
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
F-U30
37 Niidumaa, Anni
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
F30
38 Veidenberg, Peeter M65
39 Lepik, Janno M30
40 Külv, Hannes
<Tartu ülikooli akadeemiline spordiklubi>
M30
41 Reiu, Andres
<Omniva Spordiklubi>
M50
42 Kütt, Vello
<Omniva Spordiklubi>
M50
43 Reiu, Sven
<Omniva Spordiklubi>
M-U30
44 Fjodorov, Nikolai
<Omniva Spordiklubi>
M60
45 Mõrd, Rando A. Le Coq Team M50
46 Mölder, Veiko A. Le Coq Team M50
47 Rehi, Maila A. Le Coq Team F40+
48 Tepaskent, Margus A. Le Coq Team M35
49 Kukk, Aivo Saksa Automaatika ProShop Team M60
50 Kuhlap, Kaupo
<Cosmos>
M50
51 Ruus, Oliver M30
52 Toomsalu, Ilmar Lennujaama Spordiklubi 1 M50
53 Pärtel, Marko Lennujaama Spordiklubi 1 M45
54 Piire, Aare Lennujaama Spordiklubi 1 M45
55 Haav, Viljar VIIMSI SPORT II M40
56 Paat, Jürgen VIIMSI SPORT II M35
57 Palts, Imre VIIMSI SPORT II M50
58 Pihtjõe, Janek VIIMSI SPORT II M40
59 Soodla, Oole Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
60 Linkgreim, Jaanus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
61 Lagenõmm, Aivar Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
62 Linkgreim, Margus Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 1. M45
63 Laaniste, Mart Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M45
64 Teder, Maidu Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
65 Raja, Andres Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. M35
66 Must, Tene Järva-Jaani Ratta- ja Suusaklubi 2. F-U30
67 Laul, Raines
<Saint Gobain Glass Estonia SE>
M35
68 Teder, Vello Aave Spordiklubi M55
69 Ots, Rait Aave Spordiklubi M40
70 Luts, Vello Aave Spordiklubi M40
71 Tammisto, Priit
<CFC>
M60
72 Hintser, Jaanus
<Fixus Team>
M45
73 Ennok, Tarmo
<CC Rota Mobilis>
M45
74 Utar, Ardy M-U30
75 Pravilov, Egor M50
76 Nõmme, Anre M45
77 Sõber, Ahto
<Rae Rattaklubi >
M45
78 Järvet, Heiti M40
79 Õitspuu, Sergei
<RedBike>
M45
80 Visnapuu, Tarmo VIIMSI SPORT II M45
81 Tito, Birgit VIIMSI SPORT II F-U30
Youth race 38 km
# Name Team Age class
1 Treier, Maria
<CFC>
F-U15
2 Lugenberg, Annikki
<CFC>
F-U15
3 Õun, Joosep-Mattias M-U17
4 Kõiv, Kevin Kardo M-U17
5 Eenma, Siim M-U15
6 Lehtsaar, Mattias Jonatan
<CFC>
M-U17
7 Verliin, Lauri
<Tartu Ülikooli Akateemiline Spordiklubi>
M-U17
8 Hion, Oliver
<Nõmme Rattaklubi>
M-U17
9 Sazonov, Mark
<Maardu Kalevi Jalgrattakool>
Kalevi Jalgrattakool M-U17
Leisure ride
# Name Team Age class
1 Miljand, Argo M45
2 Leben, Marek
<Shoproller Kose AMK ct>
M40
3 Juursoo, Meelis M45
4 Prii, Klaarika F30
Lastesõit 2 km
# Name Team Age class
1 Ormus, Emmanuel
<Nõmme Rattaklubi>
M-U11
2 Mitt, Harrot
<Cosmos>
M-U11
3 Nõmm, Rasmus
<Nõmme Rattaklubi>
FILTER M-U11
4 Nõmm, Rasmus
<Nõmme Rattaklubi>
FILTER M-U11
5 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
6 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
7 Heinsar, Robert Sebastian
<Otepää Rattaklubi>
Otepää Rattaklubi M-U11
8 Härm, Robin M-U11
9 Kajo, Herlen
<Kuusalu rattaklubi>
M-U11
Lastesõit 1 km
# Name Team Age class
1 Kalm, Kenerth
<CFC Spordiklubi>
CFC Spordiklubi M-U10
2 Ormus, Elvis
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
3 Ormus, Dominic
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
4 Sepp, Jesse-Revo M-U10
5 Rooba, Frank Martin M-U10
6 Härm, Meriliis F-U10
7 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
8 Mandel, Markus
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
9 Nigul, Armin Aleks
<CFC>
M-U10
10 Irbe, Adrian
<Nõmme Rattaklubi>
M-U10
Lastesõit 400 m
# Name Team Age class
1 Lumi, Jakob
<Cosmos>
M-U7
2 Kaupmees, Kermo M-U7
3 kaljur, Mikk Markus M-U7
Children race 200 m
# Name Team Age class
1 Sepp, Kaspar-Romero M/F-U5
2 Nurk , Andro-Steve M/F-U5
3 Kajo, Kaspar M/F-U5
4 Lepik, Eliise M/F-U5
5 Lepik, Anete M/F-U5
6 kaljur, Hugo Rasmus M/F-U5
Total 218